Notowania

Jacek Sasin zapowiada zmiany w prawie. Chce wzmocnić nadzór właścicielski

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że we wtorek powołana zostanie rada, która będzie miała na celu wzmocnienie nadzoru właścicielskiego. Wicepremier chce również wykorzystać "potencjał" spółek państwowych do m.in. "budowania dobrego obrazu Polski".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jacek Sasin chce wypracować mechanizmy, które wzmocnią nadzór spółek. (Fot: Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Aktualizacja 13:32: Po południu Jacek Sasin potwierdził to, co zapowiedział o poranku - powołał Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego

- Chcemy stworzyć prawo, które będzie dobre dla przedsiębiorstw - zapowiedział Sasin na konferencji prasowej dot. powołania nowego zespołu. W jego ocenie przyszłe zmiany w prawie mogą pomóc w budowie "polskich czempionów", którzy będą podbijać nie tylko polskie, ale także europejskie rynki.

- Dzisiaj (we wtorek - red.) powołamy specjalną radę, złożoną z autorytetów prawniczych i ekonomicznych, która wypracuje zmiany w prawie, wzmacniające nadzór właścicielski - zapowiedział Jacek Sasin na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Wicepremier ocenił też, że obecnie "ten nadzór jest iluzoryczny".

Minister aktywów państwowych podkreślił, że rady nadzorcze spółek muszą otrzymać takie narzędzia, które pozwolą im skutecznie kontrolować to, co dzieje się w spółce. Ich wypracowanie będzie zadaniem Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

- Rada nadzorcza musi mieć skuteczne narzędzia do tego,aby skutecznie kontrolować, jak wygląda zarządzanie firmą przez zarząd. Dzisiaj jest tak, że rada nadzorcza może opierać się tylko na informacjach przesyłanych przez zarząd - wskazał Sasin. Wytłumaczył też, że nowe przepisy mają dotyczyć nie tylko spółek państwowych, ale także prywatnych.

Zobacz też; Emerytury stażowe według prezydenta. "To krok w szkodliwym kierunku"

Wicepremierowi zależy też na budowaniu wizerunku Polski w oparciu o "potencjał" spółek Skarbu Państwa. Przysłużyć by się temu miały np. sfinansowane produkcje filmowe. Jak podkreślił polityk Zjednoczonej Prawicy, działania takie "będą służyły nam wszystkim".

Wicepremier Jacek Sasin jest zwolennikiem fuzji
Sasin przeciwny drenowaniu spółek. Zyski mają być przeznaczane na inwestycje

Partii rządzącej zależy też na tym, żeby nadchodzące wybory prezydenckie zwyciężył Andrzej Duda. Sasin ocenił, że rządzenie z nieprzychylną rządowi głowie państwa "bardzo trudno sobie wyobrazić".

Jacek Sasin musi przygotować się na negocjacje w sprawie przejęcia Energi przez Orlen
Orlen przejmuje Energę. Urzędnicy boją się, że za tanio

- Bardzo trudno sobie wyobrazić skuteczne rządzenie w sytuacji, w której doszłoby do tego, że będziemy współpracować z prezydentem, który nie będzie podzielał naszego poglądu, co do tego, w którym kierunku ma pójść Polska - wytłumaczył Sasin w Polskim Radiu.

Jacek Sasin jako minister aktywów państwowych nadzoruje transakcję przejęcia Energi przez PKN Orlen.
Przejęcie Energi przez Orlen. Sasin: Skarb Państwa powinien sprzedać akcje korzystniej niż po 7 zł

Wicepremier podkreślił też, że nie ma różnic w Zjednoczonej Prawicy ws. zmian w sądownictwie. Sasin ocenił, że wszystkie ugrupowania wewnątrz zgadzają się, że "sądownictwo trzeba reformować".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2020

von basiorWzmocnienie nadzoru właścicielskiego - czytaj, więcej stołków dla swoich.

11-02-2020

sssAaaaaa...... czyli wszystko jasne ... jeszcze więcej kolesi na lukratywnych posadkach

11-02-2020

bekaile kasy rada weźmie? a budowanie wizerunku ile będzie kosztować? Ja bym jeszcze powołał radę do pilnowania budowania wizerunku

Rozwiń komentarze (15)