Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jadwiga Emilewicz w rozszerzonej roli. Ekspert: "oby umiała korzystać z wiedzy i kontaktów"

Minister, do której przekonały się polskie startupy, będzie dodatkowo zarządzać budownictwem i turystyką. – To może się odbyć z pożytkiem dla młodych, technologicznych firm, które starają się unowocześniać te sektory – mówi money.pl Julia Krysztofiak-Szopa, prezes fundacji Startup Poland.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jadwiga Emilewicz zyska w rządzie nowe kompetencje. (Fot: Andrzej Iwanczuk)

Jadwiga Emilewicz, która do tej pory kierowała Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, zostaje w rządzie, a do tego zyskuje nowe kompetencje. Od teraz będzie kierować Ministerstwem Rozwoju. Pod opiekę Jadwigi Emilewicz trafi budownictwo i turystyka.

- Startupy technologiczne funkcjonują w różnych sektorach gospodarki, które się wzajemnie przenikają. Startupy są po to, by unowocześniać te sektory. Zarządzanie projektami z obszaru turystyki czy infrastruktury może się odbyć z pożytkiem dla nowoczesnych przedsiębiorstw, które są na etapie wczesnego wzrostu – mówi money.pl Julia Krysztofiak-Szopa, prezes fundacji Startup Poland.

- Minister ma świadomość tego, jak wygląda rynek startupów w Polsce. Dzisiejsze wyzwania to nie brak kapitału czy ludzi do pracy. Dziś brakuje dużo większego kapitału na wzrost. Na te wyzwania nie da się odpowiedzieć zwolnieniem z ZUS-u czy ulgą na start. Potrzebne są ułatwienia w eksporcie czy dostęp do zamówień publicznych. Mam nadzieje, że minister Emilewicz będzie umiała skorzystać ze swojej wiedzy i kontaktów w nowej roli i przyspieszy te procesy.

Obejrzyj: Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Minister Emilewicz stawia sprawę jasno

Krysztofiak-Szopa zauważa, że promowanie spółek technologicznych powinno być skoordynowane z działaniami polskiej dyplomacji. - Startup Poland współpracowało zarówno z placówkami, jak i PAIH-em. Widać było brak spójności. Urzędnicy nie wiedzieli do końca, czym są polskie startupy i jak je prezentować przed inwestorami zagranicznymi.

Jeszcze miesiąc temu Emilewicz mówiła PAP, że w swojej działalności w administracji rządowej miała dwa cele: zwiększyć populację młodych spółek technologicznych oraz przyciągnąć na polski rynek więcej prywatnych funduszy, inwestujących w startupy.

- Zależało nam, aby ten rynek się ożywił. Pomysły będą realnie miały potencjał globalny, jeśli będziemy mieć inwestorów zagranicznych. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten cel udało się osiągnąć - mówiła.

Szefowa fundacji Startup Poland odpowiada, że faktycznie rynek ożywił się, ale tylko w niektórych obszarach: - Projekty, którymi kierowała to wprowadzanie różnych uproszczeń w działalności, jak np. stworzenie Prostej Spółki Akcyjnej, małego ZUS-u czy prawa zamówień publicznych. Robiła to z sukcesem. To, co można zarzucić to to, że zmiany regulacyjne trwały zbyt długo – komentuje .

Jak zaznacza: - Jeżeli chodzi o sprowadzanie kapitału zagranicznego, to być może będzie coś, co będzie w stanie teraz realizować z większym rozmachem dzięki nowym kompetencjom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-11-2019

To dobrzeTo nawet bardzo dobrze ze pani Emilewicz nadal może być w rzadzie. Jest to kompetentna osoba i mam nadzieję ze taką pozostanie i nie ulegnie … Czytaj całość

09-11-2019

PYTANIE O SENSA te całe startupy to jaki ٪ pkb wytwarzają.?

09-11-2019

fffa Emilewicz juz obiecała i złożyła przysięgę przed kaczyńskim, że nie będzie mówiła, że rząd nie ma pieniędzy?

Rozwiń komentarze (6)