Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak obliczyć emeryturę w domu?

6
Podziel się:

Samodzielne wyliczenie swojej emerytury w domu to obecnie konieczna czynność, aby wiedzieć, na jakiej wysokości kwotę wypłaty świadczenia można czekać po zakończeniu swojej pracy zawodowej. Zazwyczaj w celu prawidłowego wyliczenia prognozy, konieczna jest wizyta u doradcy emerytalnego, którego znaleźć można w każdej placówce ZUS w kraju.

Aby samodzielnie obliczyć emeryturę w domu, konieczne będzie określenie podstawy emerytalnej
Aby samodzielnie obliczyć emeryturę w domu, konieczne będzie określenie podstawy emerytalnej (Shutterstock.com)

Wyliczyć emeryturę można także w swoim domu. Od 2017 roku w Polsce zmieniły się przepisy w tej sprawie. Zgodnie z nimi nowa emerytura uzależniona jest wyłącznie od osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku kobiet jest to 60 lat, natomiast w przypadku mężczyzn – 65 lat. Aby uzyskać prawo do emerytury, nie jest już konieczne osiągnięcie określonego stażu pracy.

Jak obliczyć wysokość emerytury?

Wysokość pobieranej emerytury uzależniona jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest kwota poddanych waloryzacji składek emerytalnych, które opłacone były po 31 grudnia 1998 roku. Jednak dłuższy staż pracy i liczba opłaconych składek sprawiają, że wyższa jest również suma składowana na osobistym koncie ubezpieczeniowym. Do wyliczenia emerytury potrzebne jest podzielenie podstawy jej obliczenia przez średnią dalszą długość życia.

W skład podstawy obliczenia emerytury wchodzi:

  • Poddany waloryzacji kapitał początkowy;
  • Poddane waloryzacji składki na ubezpieczenie emerytalne, które sumują się na osobistym koncie emerytalnym;
  • W przypadku osób należących do OFE także środki, które zapisane są na subkoncie ZUS.

Czym jest średnie dalsze trwanie życia według ZUS?

Średnie dalsze trwanie życia to współczynnik niezbędny do wyliczenia swojej przyszłej emerytury. Do jej obliczenia służą tablice trwania życia, które nie są dzielone na płcie. Podaje się je w miesiącach zgodnie z wiekiem osoby ubezpieczonej. Corocznie ogłasza je prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Obowiązująca tablica trwania życia zależy od konkretnego dnia, w którym złożony zostanie wniosek o emeryturę.

W jaki sposób ZUS ustala podstawę do obliczenia emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala podstawę do obliczenia emerytury na podstawie stażu. Jeżeli staż ubezpieczeniowy dana osoba uzyska przed 1 stycznia 1999 roku, to wówczas ZUS do podstawy obliczenia emerytury ZUS przyjmie jedynie zwaloryzowany kapitał początkowy. Odmiennie, gdy ubezpieczenie społeczne pierwszy raz dotyczyło osób po 31 grudnia 1998 roku. Wówczas w celu ustalenia podstawy do obliczenia emerytury, Zakład przyjmuje sumę składek na ubezpieczenie emerytalne, które zapisane zostaną na indywidualnym koncie, a także środki zapisane na subkoncie OFE, jeżeli istnieje.

Wynika z tego fakt, że suma składek odłożonych przez całą długość życia to kwestia indywidualna. Jej warunkiem jest nie tylko sam staż pracy, ale również wysokość uzyskiwanych zarobków.

Jak obliczyć emeryturę – przykład

W przypadku, gdy dana osoba pracowała przez 40 lat i zarabiała średnio 4000 złotych oraz przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat, to kwota ta wynosi 374 784 złote, czyli składki emerytalne zgromadzone przez 40 lat, podzielone przez 218,4, czyli średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 65 lat, co daje kwotę 1716,04 złote. Przedstawiona kwota jest podana bez kapitału początkowego, waloryzacji oraz inflacji.

W przypadku problemów z tym, jak wyliczyć emeryturę, najlepiej jest zwrócić się bezpośrednio do doradcy emerytalnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który powinien w tym pomóc i odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Uczciwe pokol...
3 lata temu
Emerytury powinny być korygowane współczynnikiem zależnym od ilości dzieci: 0 dzieci: 0% emerytury do wypłaty 1 dziecko 50% 2 dzieci 100% 3 dzieci 150% i tak dalej W końcu ci co dzieci nie mieli maja zgromadzone ogromne środki na kontach. lekko licząc w odniesieniu do rodziny z dwójką dzieci (1000 zł miesięcznie na dziecko) daje to 600 tysięcy oszczędności. Realnie dziecko kosztuje prawie dwa razy tyle więc na koncie powinni mieć około miliona.
arnste
3 lata temu
Inny procent się oblicza mężczyzn i innym procent kobiety
arnste
3 lata temu
Inaczej się oblicz mężczyzn a inaczej kobiet, inny procent
emeryt
3 lata temu
Nikt nie jest w stanie sobie obliczyć emeryturę, ZUS jest państwem w państwie...
Emeryt
4 lata temu
Potwierdzam ,że doradcy odpowiedzieli mi mało na moje pytania.