Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Jak poprawnie wypełnić wniosek o pomoc z tarczy antykryzysowej. PFR wyjaśnia

68
Podziel się

Zły adres firmy czy nadpłata w ZUS - to niektóre powody odrzucenia wniosków o subwencje z tarczy finansowej, o których informują czytelnicy. - W zdecydowanej większości okazuje się, że problem może rozwiązać sam przedsiębiorca przy pomocy ZUS czy urzędu skarbowego - mówi money.pl Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Tarcza finansowa powstała w 3 tygodnie. Niektóre błędy techniczne były nieuniknione
Tarcza finansowa powstała w 3 tygodnie. Niektóre błędy techniczne były nieuniknione (PAP)
bEpYlttx

Przedsiębiorcy w mediach społecznościowych skarżą się, że nie otrzymali wsparcia z tytułu tarczy finansowej. Niektórzy kontaktują się również z naszą redakcją. Powody są różne.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o błędnych zaokrągleniach, które dyskwalifikowały wielu przedsiębiorców. Choćby dlatego, że system nie uwzględniał miejsc po przecinku i zamiast przychodów 100 000 zł trzeba było wpisać 100 000,00 zł. Niby to samo, ale jednak nie.

Ale problemy pojawiają się nadal. I niekiedy kuriozalne. Na przykład zły adres firmy. Jeden z czytelników wskazuje, że musiał składać wniosek ponownie, bo w pierwotnej wersji wpisał, że jego firma mieści się przy ulicy Piłsudskiego, a nie Józefa Piłsudskiego.

bEpYlttz
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa rusza. "Uratuje przynajmniej milion etatów"

Inny przykład? Firma działa na rynku od lat 90., ale zmieniła formę prawną w styczniu 2020 roku. Właściciel pozostał ten sam, tylko zamiast jednoosobowej działalności prowadzi już spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazwa też się nie zmieniła, działalność nie została wstrzymana ani zawieszona. Po prostu w nazwie pojawiła się "spółka z o.o.".

Efekt? W polu "data rozpoczęcia działalności" przedsiębiorca wpisuje datę z roku 1991, podczas gdy system widzi jedynie tę z 2020 r. I odrzuca wniosek, ponieważ z tarczy finansowej korzystać mogą tylko firmy działające przed 2020 rokiem.

bEpYlttF

"Problem może rozwiązać sam przedsiębiorca"

Co na to PFR, który odpowiada za tarczę finansową? - Też otrzymujemy takie sprawy, w zdecydowanej większości okazuje się, że problem może rozwiązać sam przedsiębiorca przy pomocy ZUS czy urzędu skarbowego - mówi money.pl Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak dodaje, częstym problemem jest na przykład brak złożenia deklaracji VAT-owskiej. Zdarza się również, że nie zgadza się saldo w ZUS. Przypomnijmy, że jednym z warunków uzyskania subwencji jest m.in. brak zaległości w składkach ZUS na koniec 2019 roku i na moment składania wniosku.

- Przedsiębiorcy utrzymują, że zaległości nie mieli, po czym wysyłają zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami. Tyle że tylko za jeden termin, a odmowa subwencji w przypadku zaległości dotyczy zarówno końca ubiegłego roku, jak i okresu z wnioskowania - mówi Marczuk.

bEpYlttG

Trzy rodzaje decyzji

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju tłumaczy, że przedsiębiorcy mogą otrzymać tylko trzy rodzaje decyzji.

Po pierwsze przyznanie subwencji, gdy żadnych wątpliwości i nieścisłości nie ma. Po drugie przyznanie subwencji częściowo, gdy PFR na podstawie danych z innych instytucji (m.in. skarbówki czy ZUS) uzna, że przysługuje ona w mniejszej wysokości, niż wskazano we wniosku.

bEpYlttH

- I takich pozytywnych decyzji jest najwięcej. W tym drugim przypadku firmie przysługuje możliwość dwukrotnego odwołania, ale tylko o tę różnicę w wysokości subwencji - wyjaśnia Marczuk. Dodaje, że dotychczas subwencje w takich przypadkach są wypłacane w ponad 80 proc.

Trzeci rodzaj decyzji to odmowa. Tu jednak trzeba wyjaśnić wszystkie powody odrzucenia wniosku. Jeśli nie zgadza się saldo składkowe na koniec 2019 roku, to trzeba sprawdzić to w ZUS. Jeśli są jakieś różnice w przychodach, to warto sprawdzić deklarację VAT lub skontaktować się z urzędem skarbowym. I zdobyć pisemne potwierdzenie, że wszelkie nieścisłości zostały wyjaśnione. Ewentualnie po prostu poprawić wniosek.

- Po wyjaśnieniu wątpliwości i ich udokumentowaniu, można składać wniosek kolejny raz - tłumaczy wiceprezes PFR.

bEpYlttI

Jeśli jednak mimo wszystko okazałoby się, że otrzymujemy odmowę, sprawę trzeba wyjaśniać ze swoim bankiem. On z kolei może skontaktować się z PFR, by rozstrzygać indywidualne przypadki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpYltua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Magik
rok temu
pinieniędzy nie ma i nie będzie , motto PO, ciekawe gdzie byśmy dziś byli... gdyby ta cudowna bieda trwała , bieda bo wypompowywanie kasy z kraju było na ogromną skalę ...
Krzysztof Kor...
rok temu
- Kto szybko daje/płaci, ten dwa razy daje/płaci. My siedzimy w nerwach głodni pieniędzy na życie od dwóch miesięcy, a te syte syny będą ważyć, mierzyć, liczyć, sprawdzać - to bandyci są !!! To władze nam zamknęły źródło naszych dochodów i władze mają obowiązki, zapisane choćby w art. 67 punkt 2 - cyt. "Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa". W tym wypadku specustawa !!!!!! Kto głodnego nie z własnej winy nie nakarmi, a zawinił jego głodowi, winien natychmiast, albo jeszcze szybciej, go nakarmić, a te syte syny liczą, mierzą, ważą, sprawdzają, kiedy my tu na dole żyjemy w głodzie pieniędzy na chleb dla naszych rodzin !!!! To są dowody, że to są bandziory, zbrodniarze, mordercy !!! Więcej o tych sytych bandziorach w moich filmach na You Tube ~Krzysztof Kornatowicz
natarczy
rok temu
Wnioski są odrzucane przez błędy w działaniu systemu. Pan v-ce prezes nie zna regulaminu, skoro twierdzi, że należy nie zalegać z podatkami i ZUS na koniec 2019 roku i na dzień składania wniosku. Jest to kompletna bzdura. Regulamin wyraźnie mówi "LUB". Zatem jeśli firma na moment składania wniosku nie zalega ale zalegała na 31 grudnia 2019 to spełnia kryteria i powinna dostać subwencję. Tak się jednak nie dzieje. Wstyd :( Odsyłam do regulaminu i par 10 ust 7 c. Mam nadzieję, że system oceny wniosków zostanie szybko poprawiony.
bEpYltub
nikt
rok temu
Jeżeli wypowiedź nie jest przekłamana to ten Pan się kompromituje, bo potwierdza że nie zna warunków przyznania dofinansowania w zakresie rozliczeń z ZUS i US.
Tyle
rok temu
No to inne przypadki odmowy: data rozpoczęcia działalności: data rejestracji w KRS - nie pasuje, data założenia spółki - nie pasuje, w obu wypadkach odmowa z tego tytułu; wpisanie obrotów rocznych w wysokości podanej w deklaracjach - nie pasuje, podanie wysokości obrotów rocznych w wysokości wskazanej 2 tygodnie wcześniej jako prawidłowa w decyzji odmawiającej - nie pasuje, nadpłata po zaległościach - nie pasuje, kwalifikowana jako niezgodność, absurdalna rubryka z możliwością wpisania obrotu z groszami, w której należy zaokrąglić a groszy wpisać 00 - bez żadnego wskazania w formularzu, ilość pracowników (przeliczenie na etaty) - prawdziwa - nie pasuje, wpisana dwa tygodnie później w drugim wniosku ilość pracowników w ilości wskazanej w decyzji odmownej - nie pasuje, mało tego, w odmownej podana taka, jaką wskazywaliśmy w pierwszym wniosku. To nie są rzeczy, które przedsiębiorca sam sobie wyjaśni, raczej celowa konstrukcja wniosków mająca spowodować ograniczenie i rozciągnięcie w czasie realizacji wypłat. Tyle.
...
Następna strona