Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak zamknąć działalność gospodarczą? Majątek, spis z natury i rozliczenie VAT

0
Podziel się:

Każdy biznes jest ryzykowny. Jeśli okaże się, że przedsięwzięcie biznesowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można firmę zamknąć. W przypadku prowadzenie firmy w formie jednoosobowej działalności, żeby zamknąć firmę, trzeba dokonać tylko kilku formalności.

Zamknięcie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wszystkich kwestii formalnych
Zamknięcie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wszystkich kwestii formalnych (flickr.com, kate hiscock/Flickr, licencja CC BY 2.0)
bEKkWgqd

Zamykanie działalności gospodarczej – najważniejsze kwestie

W przypadku zamknięcia firmy (zlikwidowania działalności) jednym z najważniejszych elementów będzie przygotowanie spisu z natury. Robi się to w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego. Spis z natury obejmować może np. towary handlowe, a także surowce i półwyroby. W spisie z natury uwzględniane są też wszelkie odpady i braki.

Przeprowadzając spis z natury związany z zamykaniem działalności, trzeba pamiętać, by uwzględnić w nim także te towary, które chociaż należą do przedsiębiorcy, to znajdują się poza firmą. W sytuacji. gdy przedsiębiorca nie posiada towarów, to remanent (spis z natury) będzie "zerowy". Mimo to i tak trzeba taki spis z natury przygotować.

bEKkWgqf

O tym, że taki spis z natury będzie realizowany, przedsiębiorca musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Obowiązek powiadomienia musi być spełniony co najmniej 7 dni przed terminem spisu.

Majątek przy zamykaniu działalności

Zamykając działalność, trzeba będzie też stworzyć spis majątku, który pozostaje w firmie. To nie tylko środki trwałe, ale również wyposażenie. Taki spis przygotowuje się po to, by oszacować dochód, który pojawi się w momencie sprzedaży środków trwałych.

Każdy przedsiębiorca musi też zapłacić zaliczkę na podatek za ostatni miesiąc. Takie rozliczenia trzeba dokonać do 20 dnia następnego miesiąca. Przedsiębiorca składa też deklarację roczną.

bEKkWgql

Spis z natury dokonywany przy zamykaniu działalności gospodarczej

Trzeba pamiętać, że spis z natury, który przygotowuje się na koniec działalności firmy, nie jest sporządzany według określonego wzoru. Ma natomiast kilka ważnych elementów. Koniecznie trzeba w nim zapisać dane właściciela firmy, datę, kiedy został sporządzony. W spisie z natury powinno się dokładnie określić nazwę towaru, jego cenę i wartość, a także podpisy osób, które przygotowały spis. Od takiego remanentu nie trzeba płacić podatku. Przygotowany jest wyłącznie po to, by zamknąć księgę przychodów i rozchodów.

Jak rozliczyć podatek VAT przy zamknięciu działalności?

Zamykając działalność, trzeba dokonać rozliczenia podatku VAT. I możemy do tego wykorzystać spis z natury, który przygotowaliśmy wcześniej. Dzięki temu wiemy, które zakupy wliczono do "kosztów działalności". Dzięki temu możemy obliczyć kwotę do rozliczenia w urzędzie skarbowym. Dodatkowo przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia formularza VAT-Z. To potwierdzenie zamknięcie działalności. Dodatkowo trzeba też złożyć ostatnią deklarację VAT. Dotyczy ona podatku za bieżący okres rozliczeniowy.

Po przygotowaniu spisu z natury, przedsiębiorca musi złożyć wniosek CEIDG-1, w którym zakreśla okienko do zamknięcia działalności. Wpisuje się tutaj dane, które wprowadzone były w momencie zarejestrowania działalności. Gdy wniosek zostanie złożony, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam przygotuje druk ZUS ZWPA. Dzięki temu potwierdzone jest wyrejestrowanie przedsiębiorcy jako płatnika składek. Przedsiębiorca sam musi w ciągu 7 dni od dnia, złożyć w ZUS dokument ZUS ZWUA, który jest potwierdzeniem, że wyrejestrowaliśmy siebie z ubezpieczeń.

bEKkWgqm

Jeśli przedsiębiorca prowadził sprzedaż na kasie fiskalnej, musi również zakończyć tryb fiskalny. Trzeba więc wykonać raport okresowy z kasy fiskalnej, a także powiadomić urząd skarbowy o konieczności odczytu pamięci fiskalnej kasy i zawnioskować o wyrejestrowanie kasy.

bEKkWgqG
KOMENTARZE
(0)