Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
26.08.2019 20:39

JPK_VAT. Przedsiębiorcy mieli problem z wysłaniem pliku. Ministerstwo odpowiada

Kłopotliwa data aktualizacji certyfikatu do wysyłki JPK_VAT zbiegła się z ostatecznym terminem na złożenie jednolitego pliku kontrolnego przez przedsiębiorców. Rzecznik resortu finansów zapewnia, że ministerstwo pójdzie przedsiębiorcom na rękę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
JPK_VAT. Aktualizacja certyfikatu zbiegła się z ostatecznym terminem składania pliku

Najpóźniej do 25. każdego miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć JPK VAT, czyli jednolity plik kontrolny. Składają go wszyscy czynni podatnicy VAT za poprzedni miesiąc. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. 25. dzień sierpnia wypadł w niedzielę, więc ostateczny termin to 26 sierpnia.

Jednak resort finansów na trzy dni przed tym terminem zaplanował aktualizację certyfikatu. Jak czytamy w komunikacie MF: "Od 23 sierpnia 2019 r., aby wysłać JPK, należy użyć nowego certyfikatu klucza publicznego, który służy do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi. Jest on dostępny na Portalu Podatkowym w zakładce pliki do pobrania w pliku edokumenty.mf.gov.pl.zip, pod nazwą Certyfikat klucza publicznego (certyfikat produkcyjny) – od 23.08.2019 r.".

Jak dodano, należy zaktualizować certyfikat klucza publicznego w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki JPK. "E-mikrofirma zaktualizuje certyfikat automatycznie. W aplikacji Klient JPK 2.0 trzeba załadować certyfikat do aplikacji, zgodnie z podręcznikiem użytkownika (str. 41), poprzez funkcjonalność: Narzędzia -> Zarządzanie certyfikatami i kluczami symetrycznymi -> Załaduj certyfikat z pliku -> Otwórz i po wskazaniu pobranego wcześniej certyfikatu -> Zapisz certyfikat do bazy" - czytamy.

Obejrzyj: Podatek cyfrowy utemperuje gigantów

To okazało się problemem, bo ogrom przedsiębiorców korzysta z zewnętrznej księgowości czy biur rachunkowych, a te - przez aktualizację - mają związane ręce. Często korzystają z oprogramowania którego nie są w stanie samodzielnie zaktualizować, a bez tego nie mogą złożyć pliku. Jest więc bardzo prawdopodobne, że wielu przedsiębiorców nie zdążyło na czas złożyć JPK VAT.

Jednak w tym miesiącu spóźnialskim przedsiębiorcom nic nie grozi. "Docierają do nas sygnały o trudnościach w wysyłce JPK VAT za lipiec, dlatego nie będziemy wyciągać konsekwencji, jeśli plik wpłynie w tym miesiącu po terminie" - zapewnia rzecznik resortu finansów Paweł Jurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, ministerstwo finansów, jpk vat, firma, msp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

MikaJaki ten rzecznik MF łaskawy.... nie będą wyciągać konsekwencji.... no pięknie... Panie Rzeczniku certyfikaty się zmienia na początku miesiąca.. albo … Czytaj całość

26-08-2019

ddPrzecież podatnicy nie spóźnili się. To ktoś inny zaspał

26-08-2019

Do PawłaOrlikowskiego-przeprośDo autora Pawła Orlikowskiego - za tekst "Jednak w tym miesiącu spóźnialskim przedsiębiorcom nic nie grozi" powinieneś przeprosić. Nie ma … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (44)