Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

JPK VAT. Zmiany od października

74
Podziel się:

Od 1 października przedsiębiorcy będą musieli nieco inaczej wysyłać skarbówce dane na temat prowadzonej przez nich sprzedaży i zrealizowanych transakcji. Ma być mniej pracy dla podatników. Przynajmniej w teorii.

JPK VAT. Zmiany od października
Przedsiębiorcy od października będą musieli wysyłać Jednolity Plik Kontrolny po nowemu (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", nowe zmiany zostały odłożone w czasie przez pandemię koronawirusa. Od października jednak taryfy ulgowej ma nie być.

Wszystkie transakcje przeprowadzone przez podatników VAT po 1 października będą musiały znaleźć się w nowym pliku JPK_V7. To spora zmiana, bo do tej pory tacy przedsiębiorcy musieli wysyłać skarbówce dwa pliki - JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7.

Nowy plik zostanie podzielony na dwie części - ewidencyjną i deklaracyjną. Pierwsza ma odpowiadać temu, co do tej pory znajdowało się w JPK_VAT plus kilka dodatkowych informacji.

Zobacz także: Luki w polskim prawie, pieniądze wyciekają. "Uszczelnianie cały czas musi postępować"

Druga zaś to to, co znajdowało się do tej pory w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Te dokumenty de facto przestaną funkcjonować jako samodzielne deklaracje.

Co istotne, dla przedsiębiorców żadnych obowiązków ma nie przybywać. Nie trzeba będzie składać żadnych nowych oświadczeń ani dokumentów w skarbówce. Po prostu rozliczenie za październik będzie trzeba wysłać już na nowych zasadach.

W JPK_V7 trzeba będzie też oznaczać niektóre towary i usługi. Lista specjalnych kodów GTU znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
Moment
4 lata temu
Przy takiej ilości obowiązków nakładanych na Przedsiębiorców (Bohaterów Narodu) oraz kar za ew. błędy wychodzi, że najbezpieczniej jest prowadzić działalność w tzw. szarej strefie...
McHummer
4 lata temu
Co ta zmiana ma niby uszczelnić? Poza tym, że będę donosił kto co u mnie kupił nic się nie zmieni. Ok nie mogę poprosić o FV jeżeli na paragonie nie było numeru NIP. Ale zawsze mogę pójść powiedzieć ze zwracam towar z paragonu i zaraz go kupić na FV. I takie to uszczelnianie zbieractwa paragonów.
miki
4 lata temu
Skoro przy wystawianiu fv jest tyle obowiązków plus ryzyko pomyłki z kodami GTU SN MPP za 500 zł od błędu ,to zasadne jest zmniejszenie ryzyka do zera i dogadanie sie bez faktury tak aby obydwie strony były zadowolne a pazerny rząd nie zarobi nic.
Przedsiębiorc...
4 lata temu
Jak to nie przybędzie? Programista musi dokonać zmian w oprogrsmowaniu. Za darmo tego nie zrobi...
Prezio
4 lata temu
Jeszcze 3-4 lata i sprzedaje biznes . To pole minowe . Urzędników przybywa i coraz wiecej gęb do karmienia na krwawicy "biznesmenów". Szkoda zdrowia..............
...
Następna strona