Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Amazon testuje 30-godzinny tydzień pracy. Sprawdzi, jak wygląda wydajność pracowników, ale zapłaci mniej

18
Podziel się:

Amerykański Amazon testuje 30-godzinny tydzień pracy - informuje "The Washington Post". Pracownicy, którzy chcieliby sami ustalać czas pracy i krócej siedzieć w firmie - mogą zgłosić się do specjalnych zespołów. Firma nie rezygnuje jednak z zasady, że im krócej pracujesz, tym mniej zarabiasz.

Amazon testuje 30-godzinny tydzień pracy. Sprawdzi, jak wygląda wydajność pracowników, ale zapłaci mniej
(Mike Mozart/Flickr (CC BY 2.0))

- Chcemy stworzyć środowisko pracy, które jest dostosowane do krótszego harmonogramu pracy,ale nadal sprzyja rozwojowi pracowników i osiąganiu sukcesów - tak przedstawiciele firmy tłumaczą zmiany.

Ogłoszony właśnie przez amerykańskiego giganta program pilotażowy będzie ograniczony do niewielkiej liczby pracowników, którzy stworzą zespoły testowe. Program dotyczy na razie tylko oddziału firmy w amerykańskim Seattle. Krócej pracować będą nie tylko szeregowi pracownicy, ale nawet osoby na stanowiskach menadżerskich.

Testerzy będą pracować od poniedziałku do czwartku od 10 rano do 14, a do tego czasami będą dostawać nieregularne godziny dodatkowe. Firma zakłada, że to sami pracownicy będą sobie przydzielać elastyczne godziny pracy wtedy, kiedy będzie to konieczne.

Nie ma jednak nic za darmo. Pracownicy, którzy będą w programie, otrzymają niższe pensje. W tym wypadku będzie to 75 proc. wynagrodzenia, które pobierają etatowcy. Co najważniejsze - jeżeli tylko zechcą, będą mogli pracować dłużej i oczywiście zarobić więcej.

Amerykański Amazon na razie nie ma w planach wprowadzania 30-godzinnego tygodnia pracy dla wszystkich oddziałów i wszystkich pracowników. Ten system ma dać firmie większą elastyczność przy zatrudnianiu pracowników na krótszy czas - już teraz spora część zatrudnionych w firmie pracuje w krótszym wymiarze czasu. Jednocześnie firma sprawdzi, jak wygląda wydajność osób, które są w niej krócej.

Pracownicy do testowych grup będą zatrudnieni najprawdopodobniej spoza firmy, chociaż każdy już pracujący również może się zgłosić.

Co ciekawe, informacja o skróconym tygodniu pracy pojawiła się dokładnie rok od publikacji innego amerykańskiego dziennika - "The New York Times", który pisał, że firma bardzo często zachęca pracowników do pracy przez nawet 80 godzin w tygodniu. Firma broniła się, że dziennikarze źle opisują praktyki wewnątrz spółki.

Amazon tym razem nie komentuje, czy zmiany zostały wprowadzone właśnie w odniesieniu do krytyki sprzed roku. Ruch nie jest niczym nowym na rynku. Kilka amerykańskich firm, takich jak Deloitte czy KPMG oferuje pracownikom 4-dniowy tydzień pracy, jednak trzyma się wymogu zrealizowania 40 godzin w tym czasie.

wiadomości
gospodarka
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Ad
6 lat temu
A co w tym nowego? Równie dobrze mogliby zatrudnić na 3/4etatu i nadgodziny płacić.
Zenio
6 lat temu
Ja pracuje 20h w UK I zarabiam 200£. Czyli 30h 280£. Proste. Kto ile chce tak pracuje, nic na sile. Jak Ktos chce moze wgl nie pracowac, wszyscy sie madrza a zarabiaja po 10zl w polsce albo po 7£ w UK i zle im w pracy a nie Zmienia. A moi znajomi co pracuja w Amazonie nie narzekaja, wiedzie im sie dobrze a robić trzeba. Podobno 4 dni a 3 dni wolnego, a jak ktoś chce to są nadgodziny płatne podwójnie. No chyba ze ktoś ma inny obowiązek to moZe przyjść i 16h. Kto jak lubi.
ssssa
6 lat temu
łolaboga straszne. W wlko brytani za 4 godz dziennie dostajesz 800 funtów miesiecznie czyli 4 tys zł. Aha na dodatek państwo dopłaca ci jeszcze 200 funtów czy wiecej za to ze za mało zarabiasz:D czaicie to??
Tome_k
6 lat temu
Rząd wreszcie powinien nałożyć na pracodawców obowiązek przyzwoitego traktowania pracowników, jako świętości i minimalną płacę godzinową na 20 zł, 40 godzinny tydzień pracy, prawo do urlopu 31 dni w ciągu roku.
pol
6 lat temu
ja bym tak popracował rano dzieciaki do szkoły po 14 odbiór fajnie