Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie trudniej o samochód bez VAT

0
Podziel się:

To już ostatnie dni wzoru „Lisaka” i pełnego odliczania VAT przy zakupie samochodów z określoną we wzorze ładownością. Po 90 dniowym vacatio legis wchodzą w życie nowe zasady potrącania VAT od aut nabytych na firmę.

Będzie trudniej o samochód bez VAT

Nowe przepisy znajdują się w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) i będą obowiązywać od 22 sierpnia br.

Pełne odliczenie VAT przy zakupie auta oraz podatku zapłaconego w cenie paliwa przysługiwać będzie użytkownikom samochodów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony (ciężarówki).
Na dobre pożegnamy sławny wzór Lisaka, który określał sposób odliczania podatku VAT na podstawie ładowności pojazdów. Pojawi się za to niezwykle skomplikowana definicja auta z więcej niż jednym rzędem siedzeń.

Cały VAT będzie można odliczyć także od niektórych samochodów osobowych - o masie poniżej 3,5 tony, wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy (również od paliwa). Chodzi tutaj o następujące pojazdy:

  1. samochody z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane do podrodzaju: wielozadaniowy, van
  2. samochody mające więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia tej proporcji długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków
  3. samochody, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków
  4. samochody, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu
  5. samochody będące pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym
  6. samochody przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wynika takie przeznaczenie

O tym, czy pojazdy wymienione w pkt 1-4 spełniają określone w ustawie wymagania stwierdzać będzie dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów. Stacja wyda specjalne zaświadczenie, którego kopię właściciel pojazdu będzie musiał dostarczyć w ciągu 14 dni do naczelnika urzędu skarbowego. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu powinna znaleźć się także adnotacja o spełnieniu wymagań warunkujących pełne odliczenie podatku VAT.

W stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych nabytych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, dodatkowe badanie techniczne należy przeprowadzić w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej. Jeżeli przed tymi terminami pojazd będzie przedmiotem dokonania dostawy - dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

W przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano ww. zaświadczenie, zostały wprowadzone zmiany i pojazd ten przestał spełniać ustawowe wymagania – właściciel pojazdu musi zawiadomić US o tych okolicznościach w terminie 7 dni od ich zaistnienia.

Zbyt wczesne przerabianie pojazdu grozi utratą uprzednio odliczonego VATu. Nowela mówi wyraźnie - jeżeli zmiany zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny – cały naliczony VAT należy skorygować w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tych zmian.

Na koniec dobra wiadomość – już wkrótce nabywcy aut osobowych odliczą nieco więcej VATu!

Według zmienionego art. 86 ust. 3 - w przypadku nabycia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowić będzie 60 proc. (obecnie 50 proc.) kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6 000 zł (obecnie 5000 zł).
W dalszym ciągu nie będzie można odliczać podatku zawartego w cenie paliwa.

podatki
vat
motoryzacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)