Notowania

urlop
27.07.2009 16:42

Będzie wolne za 15 sierpnia

Pracodawca określa, w jakim terminie pracownik może odebrać wolne za sobotnie święto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Editor B/CC/Flickr)

Za świąteczną sobotę 15 sierpnia pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Muszą go odebrać w terminie wskazanym przez pracodawcę.

15 sierpnia to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest ono dniem wolnym od pracy na podstawie ustawy z 30 lipca 1992 r. Wynika z niej, że dzień wolny za to święto, powinien być w takim wypadku odebrany przez pracownika do końca tzw. okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie.

* [ Za święto przysługuje dodatkowy dzień wolny ]( http://msp.money.pl//i/h/za;swieto;przysluguje;dodatkowy;dzien;wolny,16,0,380432.html )
* [ Będzie pełen zakaz niedzielnego handlu? ]( http://msp.money.pl//i/h/bedzie;pelen;zakaz;niedzielnego;handlu,63,0,347455.html )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

Zgodnie z kodeksem pracy, maksymalny okres rozliczeniowy generalnie wynosi 3 miesiące. Może jednak być krótszy i wynosić np. miesiąc. Jeżeli zatem w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, to wolne za 15 sierpnia pracownik powinien dostać do końca sierpnia. Jeśli okres rozliczeniowy w zakładzie wynosi trzy miesiące, to zgodnie z rozliczeniem kwartalnym, wolne trzeba odebrać do 30 września.

Niekiedy pracodawca może wskazać konkretny dzień, który w firmie będzie wolny. Zwykle jest to dzień sąsiadujący ze świętem. W wypadku 15 sierpnia br. może to być 14 lub 17 sierpnia.

Według przepisów, prawo do dnia wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, mianowanym czy pracującym w ramach stosunku służbowego. Nie mają natomiast do niego prawa osoby pracujące na zlecenie, umowę o dzieło czy też samozatrudnione.

Prawo do dnia wolnego za 15 sierpnia, ma też znaczenie dla osób, które w tym czasie planują urlop. Będą mogły wydłużyć go o jeden dzień - poniedziałek 17 sierpnia - albo wziąć urlop do czwartku 13 sierpnia włącznie, zaś 14 sierpnia skorzystać z dnia wolnego i przystąpić ponownie do pracy w poniedziałek - 17 sierpnia.

Tagi: urlop, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz