Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

5 najczęstszych błędów w CV i liście motywacyjnym. Zobacz, czego warto unikać

34
Podziel się:

Wysyłasz setki podań o pracę, a odzewu nie ma? Przyjrzyj się swojemu CV i listowi motywacyjnemu. Eksperci od rynku pracy przestrzegają przed najczęstszymi i najpoważniejszymi błędami, jakie popełniają ubiegający się o pracę.

5 najczęstszych błędów w CV i liście motywacyjnym. Zobacz, czego warto unikać
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
bEJrCegl

- Zdarza się, że CV i list motywacyjny są na tyle źle przygotowane, że w żaden sposób nie da się na ich podstawie ocenić profesjonalizmu i kompetencji kandydata. Często na niekorzyść działają drobiazgi: drobne błędy, które sprawiają, że rekruterzy nie traktują CV poważnie - przestrzega Bartosz Struzik z serwisu z ofertami pracy MonsterPolska. Firma przygotowała poradnik, jak uniknąć kompromitacji.

Czego na pewno trzeba się pozbyć jeszcze przed wysłaniem zgłoszenia o pracę? Fikuśnego adresu e-mail. "Wysyłanie CV z adresu zaczynającego się od Buziaczek89 albo MalaMi_77 to najgorszy pomysł z możliwych" - ostrzegają specjaliści. W ten sposób na pewno nie zwrócimy na siebie uwagi przyszłego pracodawcy. Jest za to duża szansa, że przyszły pracodawca uzna nas za zbyt leniwych, by dbać o własny wizerunek. Rada? "Na potrzeby szukania pracy, załóżmy więc nowe konto, najlepiej z adresem ułożonym z naszego imienia i nazwiska".

bEJrCegn

Poważny adres mailowy to jednak nie koniec. CV i list motywacyjny trzeba uważnie przeczytać pod kątem wszystkich literówek i błędów. "Przekręcone wyrazy w czasach, gdy program do edytowania w komputerze błyskawicznie sprawdza poprawność pisowni, są niedopuszczalne. Dodatkowo warto dać CV i list motywacyjny do przeczytania osobie biegłej w bezbłędnym pisaniu - interpunkcja i ortografia też mają znaczenie" - radzą specjaliści MonsterPolska.

Kluczem do sukcesu podczas poszukiwania pracy jest również umiar. A to znaczy, że wszystkie dziwaczne próby wyróżnienia się z tłumu mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. "Warto być oryginalnym, ale wszystko to musi się odbywać w ramach branżowej normy. CV w środku czekoladowego ciastka? Niekoniecznie". Do czego w takim razie się ograniczyć? Do prostych zabiegów stylizacyjnych - układu tekstu, pogrubienia, kolorów. To naprawdę wystarczy, by być oryginalnym.

Kolejny zarzut do większości wysyłanych CV - brak treści. Specjaliści radzą, by rekrutującemu dać możliwie jak najszerszą wiedzę, kim jesteśmy i co mamy do zaoferowania. Co to oznacza w praktyce? "Trzeba wyjść poza oczywistości typu: "pracowałem tu, robiłem to". Pokażmy swoje wyniki (pracodawcy uwielbiają liczby) i dokonania" - wyjaśniają pracownicy MonsterPolska.

Jeżeli już wiemy, czym chcemy się chwalić, to musimy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy - ściana tekstu zniechęci i najprawdopodobniej nasze CV wyląduje w koszu już po kilku chwilach. Rada: CV musi być czyste, czytelne i atrakcyjne wizualnie. "Lany tekst nie zachęci do wczytywania się w osiągnięcia i umiejętności. Tekst musi oddychać, czyli mieć przerwy, akapity. Dobierzmy też odpowiednią, nie za małą i nie udziwnioną czcionkę".

bEJrCegt

Nie chcesz pracować dla kogoś? Zobacz nasz program *"Pomysł na biznes". *To cykl wideo w money.pl. W programie pokazujemy małe firmy, które powstały nie dzięki wielkiej inwestycji, a przede wszystkim dzięki pomysłowi. I mogą być inspiracją dla każdego, kto myśli o własnym biznesie. *Najnowsze odcinki są tutaj. *

bEJrCegO
cv
wiadomości
kadry
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Hehe
5 lata temu
Jak widzę ogłoszenie typu.W związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukujemy kandydatów na stanowiscko.Oferujemy atrakcyjne wynagodzenie 1850 brutto.Na bank jest obóz pracy a nie zakład pracy.Atrakcyjne to chyba dla pracodawcy jeżeli można go tak nazwać.
freyikari
5 lata temu
Pracodawcy często nie wiedzą kogo chcą zatrudnić albo mają zbyt wygórowane wymagania do oferowanego wynagrodzenia. Oczekiwanie za na minimalną płacę z nieokreśloną premią odpowie jaki super weteran jest znikoma. No i ten list motywacyjny..., nie mam pojęcia po co pracodawca go chce skoro i tak potem organizuje rozmowy.
DD
5 lata temu
Takie głupoty to tylko w PL wymagania z kosmosu a płaca jak z Bangladeszu. Ci nasi pożal się Boże pracodawcy.
bEJrCegP
Starający się...
5 lata temu
W podaniu o pracę należy zamieszczać zdjęcie z okresu niemowlęcego , na którym kandydat/kandydatka leży na brzuszku na futerku z baranka. Szefowie (homo , czy hetero) zawsze są ciekawi , jak obecnie wygląda tyłeczek niemowlaczka. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną ; "murowane".
bezrobotny
5 lata temu
A po co wysyłać CV do kogo ?? Zobaczcie sobie oferty pracy w internecie 80% jest za 1300zł na rękę a pozostałe 20% wymagania kosmiczne. Np dwa języki perfect doświadczanie zawodowe 5 lat wyższe wykształcenie i 2500 brutto i czy ktoś podejmie tą prace ?? Ktoś z takimi kwalifikacjami robi gdzie płaca 3x tyle albo na zachodzie. Bezrobocie najniższe od 25 lat a dlaczego ?? Proste i logiczne niż demograficzny i coraz mniej ludzi wchodzi na rynek pracy z czego duża cześć jeszcze opuszcza Pisolandię wiec jak bezrobocie ma na nie spadać. Będzie spadać mimo tego że oferty pracy są tragiczne i więcej się zarabiało 10 lat temu.
...
Następna strona