Notowania

zasiłek chorobowy
24.08.2007 08:44

Chorobowe za czas pobytu w sanatorium

W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek chorobowy za okres pobytu w sanatorium - 70% czy 80%?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Muszyński /PAP)

Pracownik przez okres 5 dni przebywał w sanatorium. Przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, na którym znajduje się pieczątka uzdrowiska, jednak nie ma w nim informacji, że jest to pobyt w szpitalu.
W jakiej wysokości należy za ten okres wypłacić zasiłek chorobowy - 70% czy 80%?

_ _

ZOBACZ TAKŻE:

Zwolnienie lekarskie tylko na odpowiednim drukuZasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru.
Za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy przysługuje w niższej wysokości i wynosi 70% podstawy wymiaru.
Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy zachodzą okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego w wysokości 100%, w takim przypadku zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje także za okres pobytu w szpitalu.

Nie przewiduje się niższej wysokości zasiłku chorobowego w razie pobytu pracownika w innym niż szpital stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Takim stacjonarnym zakładem opieki zdrowotnej jest sanatorium.
Pobyt w sanatorium nie powoduje więc obniżenia wysokości zasiłku chorobowego do 70%.
Od tej zasady jest wyjątek, dotyczy on pobytu pracownika w szpitalu sanatoryjnym, co może zdarzyć się po wypisaniu ze szpitala. Za okres tego pobytu zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 70%.

_ Pobyt w sanatorium nie powoduje obniżenia wysokości zasiłku chorobowego do 70% _ Informacja o pobycie pracownika w szpitalu znajduje się na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA - w polu 11 wpisywana jest liczba dni pobytu w szpitalu.

Skoro zatem w zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza z sanatorium, pole 11 nie jest wypełnione, to zasiłek chorobowy za okres objęty tym zaświadczeniem powinien być wypłacony w wysokości 80% podstawy wymiaru, gdyż nie był to pobyt w szpitalu.

Podstawa prawna:

* - art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z [ ubezpieczenia ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/ ) społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31 , poz. 267 ze zm.)
Tagi: zasiłek chorobowy, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz