Notowania

urlop
22.04.2010 12:51

Co z niewykorzystanym urlopem zmarłego pracownika

Rodzinie przysługuje wynagrodzenie za urlop.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Picsfive/Dreamstime.com)

*Niewykorzystany przez zmarłego urlop wypoczynkowy przekształca się w prawo rodziny do ekwiwalentu pieniężnego. *

Prawo do ekwiwalentu, jako prawo majątkowe ze stosunku pracy, zyskuje małżonek zmarłego i inne osoby uprawnione do pobierania renty rodzinnej - informuje _ Gazeta Prawna _. Dopiero w przypadku braku takich osób, prawo do ekwiwalentu wchodzi do spadku.

Istotne jest, że regulacja ta odnosi się do różnych stosunków pracy: do umowy o pracę, umowy na podstawie powołania, mianowania i wyboru.

By ubiegać się o prawo do ekwiwalentu pieniężnego po zmarłym pracowniku, należy posiadać decyzję o posiadaniu prawa do renty rodzinnej.Dokument taki wydaje odpowiednia instytucja , np. ZUS, czy wydział rentowy przy MSWiA. Wymóg ten nie dotyczy jednak małżonka zmarłego.

Prawo do ekwiwalentu przechodzi w równych częściach na wszystkich uprawnionych do renty rodzinnej, a także na małżonka – nawet jeśli ten nie ma prawa do renty po zmarłym. Prawo małżonka do ekwiwalentu nie ma bowiem związku z prawem do renty rodzinnej.

_ Gazeta Prawna _ dodaje, że w sytuacji sporu pomiędzy osobami uprawnionymi do pobierania renty rodzinnej a pracodawcą, krewni zmarłego mogą wystąpić do sądu rodzinnego z powództwem o zapłatę.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Jak umorzyć zaległe składki ZUS ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;umorzyc;zalegle;skladki;zus,152,0,604056.html )
* [ Nowe obowiązki emerytalne pracodawców ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nowe;obowiazki;emerytalne;pracodawcow,212,0,571092.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: urlop, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz