Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie
08.05.2008 13:50

Coraz mniej Polaków bez pracy

Bezrobocie w wakacje spadnie do wartości jednocyfrowej - szacuje resort pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Zbraniecki)

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje spadek bezrobocia w kwietniu 2008 roku do 10,5 proc. z 11,1 proc. w marcu.

- _ Stopa bezrobocia w kwietniu pozostała dwucyfrowa. Spadku poniżej 10 proc. spodziewamy się w połowie roku, prawdopodobnie w wakacje. Na koniec roku, według szacunków ministerstwa, wyniesie ona 9,9 proc. _ - powiedziała PAP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

_ W okresie od 2005 roku, kwiecień 2008 roku charakteryzuje się najniższym natężeniem bezrobocia. _

- _ Liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2008 r. wyniosła 1.607,1 tys. osób i w porównaniu do końca marca 2008 r. spadła o 95,1 tys. osób ( 5,6 proc.). Od początku roku liczba bezrobotnych spadła o 139,5 tys. osób, tj. o 8 proc. _ - napisało MPiPS.

Spadek stopy bezrobocia (w granicach od 1,0 punktu do 0,4 punktu) odnotowano we wszystkich województwach.

Największy spadek liczby bezrobotnych odnotowano w
województwach: opolskim o 8 proc., wielkopolskim o 7,1 proc., zachodniopomorskim o 7,1 proc..

- _ Do spadku bezrobocia przyczynił się przede wszystkim wzrost wyłączeń z ewidencji bezrobotnych, którzy znaleźli pracę. Powodem było rozpoczęcie się prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, transporcie, turystyce i leśnictwie. Znaczenie miała również realizacja programów aktywizacji bezrobotnych z Funduszu Pracy i ze środków unijnych, w tym w ramach Kapitału Ludzkiego _ - napisano w komunikacie.

Ponadto wzrosła liczba osób, które nie potwierdziły gotowości do podjęcia pracy lub dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego.

Tagi: bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, inflacja i bezrobocie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz