Notowania

bezrobocie w polsce
25.06.2013 12:59

Coraz mniej pracujących. Oto dane NBP

Po raz pierwszy od trzech lat wyhamował w Polsce wzrost liczby pracujących i aktywnych zawodowo - czytamy w komunikacie NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan GRACZYNSKI/East News)

*W pierwszym kwartale tego roku odnotowano wyraźny spadek liczby osób pracujących. Spadek zatrudnienia dotknął budownictwo, przemysł oraz rolnictwo, a w sektorze usług wzrost zatrudnienia znacząco spowolnił - wynika z kwartalnego badania NBP dotyczącego rynku pracy. *

_ - Po raz pierwszy od trzech lat wyhamował w Polsce wzrost liczby pracujących i aktywnych zawodowo (w ujęciu rocznym). Rzadkie wykorzystanie elastycznych form zatrudnienia w Polsce utrudnia godzenie ról rodzinnych i zawodowych - tylko 10 proc. kobiet w Polsce pracuje na część etatu, a tylko dla 1 proc. stanowi to ułatwienie w łączeniu funkcji mamy i pracowniczki _ - napisano we dzisiejszym komunikacie banku.

Dodano, że liczba osób chętnych do pracy po raz pierwszy od 2007 r. przestała rosnąć. _ Choć wciąż rośnie aktywność zawodowa osób w wieku 45-59/64 lata, w pozostałych grupach wieku odnotowano spadki. Zmiany w bezrobociu, po raz pierwszy od 2009 r. nie są związane ze wzrostem aktywności, lecz w większym stopniu ze spadkiem liczby osób pracujących. Znowu wzrosło ryzyko utraty pracy, a na relatywnie stabilnym, choć niskim poziomie utrzymuje się szansa znalezienia pracy _ - wskazano.

NBP podał też, że bardzo niski przyrost płac sprawił, że pomimo niewielkich wzrostów wydajności nominalne jednostkowe koszty pracy pozostawały na relatywnie niskim poziomie, co podtrzymuje pozycję konkurencyjną Polski. Wzrost wydajności pracy był jednak niewielki, szczególnie w przemyśle, a w budownictwie wręcz odnotowano spadek.

Czytaj więcej w Money.pl
Łatwiejszy dostęp do stu zawodów. Kiedy? Dziś ministerstwo poinformowało o skierowaniu do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania łącznie 104 zawodów.
Każdy ma dostać pracę. To pomysł KE Rządy mają przedstawiać Komisji Europejskiej plany praktycznego wdrażania gwarancji zajęcia dla młodzieży. Chodzi o to, by w ciągu 4 miesięcy od ukończenia szkoły absolwenci dostawali ofertę pracy lub stażu.
Polski nie stać na bezrobocie wśród młodych Minister Kosiniak-Kamysz zaproponował utworzenie nowego funduszu w wysokości 6 mld euro, który miałby ruszyć 1 stycznia 2014 r.
Tagi: bezrobocie w polsce, nbp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz