Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy można cofnąć zwolnienie dyscyplinarne?

0
Podziel się:

Pracodawca może zmienić tryb rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy.

Czy można cofnąć zwolnienie dyscyplinarne?
(Palko72/Dreamstime.com)

Pracodawca może zmienić tryb rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy.

_ _

_ Pracodawca zwolnił pracownika z pracy w trybie natychmiastowym za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Potem, na prośbę pracownika, zmienił swoją decyzję i zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy jest możliwe rozwiązanie umowy za porozumieniem, jeśli pracownik otrzymał już zwolnienie dyscyplinarne na piśmie? _

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest ważne i z chwilą doręczenia pracownikowi nie może być przez pracodawcę odwołane w sposób jednostronny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zostało ono odwołane za zgodą jego adresata.

W myśl art. 61 kc oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

W wyroku z 29 września 1998 r. (sygn. akt I PKN 346/98) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, w sytuacji gdy wcześniej złożył jednostronne oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, oznacza, że cofnął w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie. Jeżeli pracownik wyrazi zgodę na zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę, należy uznać, że tym samym zgodził się na cofnięcie poprzedniego oświadczenia pracodawcy.

Podstawa prawna:

Czytaj więcej w Money.pl
Remanent na koniec roku. Jakie obowiązki? Każdy, kto prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, zobowiązany jest dokonać na koniec każdego roku podatkowego spis z natury składników majątkowych.
Depardieu porzuca Francję. Jest reakcja "Pan Depardieu porzuca pole bitwy " - usłyszał gwiazdor kina od francuskiej minister kultury. Aurelie Filippetti skrytykowała decyzję aktora o rezygnacji z francuskiego paszportu. Jako przykład do naśladowania podała pisarza Michela Houellebecqa, który powraca z Irlandii.
Zaliczki uproszczone w PIT. Wiesz, ile wyniosą Możliwością korzystania z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy dysponują tzw. mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)