Notowania

praca
06.05.2010 12:25

Czy termin wypowiedzenia może być krótszy niż w przepisach

Nawet jeśli pracodawca skróci termin wypowiedzenia, pracownikowi należy się wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy zgodnie z prawem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sokolovsky/Dreamstime.com)

Pracodawca nie może dowolnie skracać okresu wypowiedzenia, jakie przysługuje pracownikowi. Jeśli tak postąpi, stosunek pracy i tak obowiązuje do czasu zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę.

W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.

Jak podaje portal e-prawnik.pl, okoliczności, jakie mogły spowodować zastosowanie niewłaściwego terminu wypowiedzenia, są tu nieistotne. Ustawodawca przewidział przedłużenie trwania stosunku pracy do czasu właściwego, jaki wynikać ma z przepisów o wypowiadaniu umów z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Okres, o który niewłaściwie skrócono umowę o pracę, jest okresem zatrudnienia i pracownikowi przysługuje za jego czas wynagrodzenie, jak przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Takie samo wynagrodzenie przysługuje w sytuacji, w której w okresie wypowiedzenia pracodawca uniemożliwił pracownikowi świadczenie pracy.

Jednocześnie – podkreśla e-prawnik.pl - nie oznacza to, że pracodawca nie może zwolnić pracownika od świadczenia pracy. Roszczenie powyższe ulega przedawnieniu w terminie trzyletnim.

Regulacja o wynagrodzeniu w przypadku skrócenia terminu wypowiedzenia nie ma zastosowania w przypadku wypowiedzenia niezgodnego z prawem lub niesłusznego, gdzie znajdują zastosowanie regulacje opisane wcześniej.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prawo autorskie a prawo **pracy** ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/prawo;autorskie;a;prawo;pracy,210,0,614354.html )
* [ Wynagrodzenia przy zwolnieniach grupowych ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wynagrodzenia;przy;zwolnieniach;grupowych,203,0,612555.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: praca, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
e-prawnik.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz