Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
06.05.2010 12:25

Czy termin wypowiedzenia może być krótszy niż w przepisach

Nawet jeśli pracodawca skróci termin wypowiedzenia, pracownikowi należy się wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy zgodnie z prawem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sokolovsky/Dreamstime.com)

Pracodawca nie może dowolnie skracać okresu wypowiedzenia, jakie przysługuje pracownikowi. Jeśli tak postąpi, stosunek pracy i tak obowiązuje do czasu zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę.

W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.

Jak podaje portal e-prawnik.pl, okoliczności, jakie mogły spowodować zastosowanie niewłaściwego terminu wypowiedzenia, są tu nieistotne. Ustawodawca przewidział przedłużenie trwania stosunku pracy do czasu właściwego, jaki wynikać ma z przepisów o wypowiadaniu umów z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Okres, o który niewłaściwie skrócono umowę o pracę, jest okresem zatrudnienia i pracownikowi przysługuje za jego czas wynagrodzenie, jak przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Takie samo wynagrodzenie przysługuje w sytuacji, w której w okresie wypowiedzenia pracodawca uniemożliwił pracownikowi świadczenie pracy.

Jednocześnie – podkreśla e-prawnik.pl - nie oznacza to, że pracodawca nie może zwolnić pracownika od świadczenia pracy. Roszczenie powyższe ulega przedawnieniu w terminie trzyletnim.

Regulacja o wynagrodzeniu w przypadku skrócenia terminu wypowiedzenia nie ma zastosowania w przypadku wypowiedzenia niezgodnego z prawem lub niesłusznego, gdzie znajdują zastosowanie regulacje opisane wcześniej.

Tagi: praca, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
e-prawnik.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz