Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dieta za podróże służbowe. Ministerstwo podniosło do 30 zł

0
Podziel się:

Rozporządzenie ministra pracy wprowadzające nowe stawki diet wejdzie w życie 1 marca 2013 r.

Dieta za podróże służbowe. Ministerstwo podniosło do 30 zł
(Eastwest Imaging/Dreamstime)
bEUyvrkR

30 zł będzie wynosiła dieta za dobę podróży służbowej na terenie kraju - wynika z rozporządzenia podpisanego przez ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wcześniej stawka ta wynosiła 23 zł. Zmienią się też diety za podróże zagraniczne.

Jak poinformował resort pracy i polityki społecznej, minister podpisał rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 marca 2013 r. Wtedy też zaczną obowiązywać nowe stawki diet. Poprzednie obowiązywały od 2003 r.

bEUyvrkT

Rozporządzenie reguluje również stawki za nocleg w podróży służbowej. Za nocleg podczas podróży krajowej pracownikowi przysługuje na podstawie rachunku zwrot kosztów. Jednak zwrot kosztów za dobę hotelową nie może być większy niż dwudziestokrotność stawki diety. Jeżeli pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu i nie przedłożył on rachunku, to przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc. diety.

Nowe stawki diet i limitów noclegowych w przypadku podróży poza granicami Polski zostały określone w załączniku do rozporządzenia. Przykładowo w przypadku podróży służbowej do Niemiec pracownikowi przysługuje dieta w wysokości 49 euro dziennie, do Rosji lub Belgii 48 euro, a do Francji - 50 euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Podróże służbowe będą bardziej opłacalne Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało już jednak projekt rozporządzenia, który podwyższa wysokość diet za podróż krajową do 30 zł za dobę.
Podatek od diety za delegację? Zobacz kiedy Kwoty te z zasady podlegają zwolnieniu z opodatkowania PIT, ale tylko do pewnej wysokości i przy spełnieniu określonych warunków.
Podróże służbowe w przypadku umów cywilnoprawnych W podróż służbową mogą udać się nie tylko pracownicy związani stosunkiem pracy, ale także osoby, które wykonują określone zadania w ramach umów cywilnoprawnych.
bEUyvrlu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)