Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dni wolne od pracy 2015. Zaplanuj długi weekend

Dni wolne od pracy 2015. Zaplanuj długi weekend

Fot. spxChrome/iStockphoto
Gospodarka kontra zdrowie pracowników, czyli długie weekendy 2015. W przyszłym roku Polacy mogą liczyć na 9 dodatkowych dni wolnych od pracy. Money.pl przygotował weekendowy kalendarz. Sprawdź i korzystnie zaplanuj urlop wypoczynkowy.

Poza weekendami dodatkowe dni wolne gwarantuje ustawa z dnia 18 maja 1951 roku. Są to święta narodowe, państwowe, ale również kościelne: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, dwa dni świąt Bożego Narodzenia.

Dni wolne od pracy w 2015 roku
Źródło: Money.pl
data święto
1 stycznia Nowy rok
6 stycznia Trzech Króli
5 kwietnia Wielkanoc
6 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny
1 maja Święto Pracy
3 maja Święto Konstytucji 3 Maja
24 maja Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
4 czerwca Boże Ciało
15 sierpnia Wniebowzięcie NMP, Dzień Wojska Polskiego
1 listopada Wszystkich Świętych
11 listopada Dzień Niepodległości
25 grudnia Boże Narodzenie: 1 dzień świąt
26 grudnia Boże Narodzenie: 2 dzień świąt

W przyszłym roku można zaplanować 7 długich weekendów. Wystarczy wziąć dodatkowo kilka dni urlopu wypoczynkowego, aby na wolnym odpoczywać pełne dwa tygodnie. Pierwsza okazja na długi urlop nadarzy się już na początku roku: Nowy rok wypada w czwartek, a święto Trzech Króli we wtorek. 5 dni urlopu gwarantuje 11 dni odpoczynku.

Kolejny długi weekend to Wielkanoc w kwietniu oraz majówka w maju. Bez dodatkowego urlopu wypoczynkowego w obu przypadkach gwarantowane są trzy dni odpoczynku. Niedługo później, bo już na początku czerwca, a dokładnie 6 w czwartek wypada Boże Ciało. Z wykorzystaniem jednego dnia urlopu można zdublować weekend. Następne święto, tym razem narodowe wypada 11 listopada (środa) - Dzień Niepodległości. W tym przypadku można zaplanować tygodniowy urlop, ale konieczne będą 4 dni urlopu lub 2 dni. Z kolei w Bożonarodzeniowe dodatkowy dzień wolnego zyskamy 25 grudnia, bo wypada w piątek.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, jeżeli święto od pracy wypada w sobotę pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny. W przyszłym roku taka sytuacja będzie miała miejsce dwukrotnie, w przypadku świąt: Wniebowzięcia NMP i drugiego dnia Bożego Narodzenia. Odbiór tego dnia wolnego należy ustalić z pracodawcą.

Długo czy krótko?

Długie weekendy to przede wszystkim okazja do odpoczynku i regeneracji organizmu. Zgodnie z kodeksem pracy raz w roku pracownik powinien odpoczywać przez pełne 2 tygodnie. Za sprawą długich weekendów można wypoczywać nie tylko długo, ale również często. Czy tego typu przerwy w pracy są dobrym rozwiązaniem dla pracowników?

- Zaleca się dłuższy odpoczynek - radzi Joanna Jaros, psycholog i psychoterapeuta z Centrum Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej we Wrocławiu i Centrum Psychoterapii i Psychologii MariaMed w Lubinie. - Nie jesteśmy w stanie przejść z trybu pracy do trybu relaksu w ciągu 2-3 dni. Jest to zbyt krótki okres, aby w pełni odpocząć i oderwać myśli od pracy, dlatego jeżeli jest to możliwe, warto przedłużyć weekend. Pojedyncze dni wolne w pracy mogą być dobrą przerwą w zabieganym tygodniu. To właściwy czas na złapanie krótkiego oddechu i zadbanie o swoje potrzeby: sen, aktywność fizyczna, relacje z rodziną, czy przyjaciółmi.

Jak się okazuje, każdy odpoczynek, bez względu czy trwa on długo czy krótko jest wskazany ze względów zdrowotnych. Dlatego, gdy nadarzy się ku temu okazja, warto wydłużyć weekend, nawet o ten jeden dzień.

Długie weekendy a gospodarka

W przyszłym roku Polaków czekają aż 252 dni pracy i 113 dni wolnego. W tym 104 dni to weekendy, a 9 to dni ustawowo wolne od pracy, czyli święta. W porównaniu do tego roku Polacy będą pracowali o dwa dni dłużej. Dużo słyszy się o tym, że od liczby dni wolnych zależy stan polskiej gospodarki. Czy rzeczywiście urlopy pracowników mają aż tak negatywny wpływ na PKB?

- Dni wolne mają negatywny skutek na polską gospodarkę, jednak w bardzo niewielkim stopniu - ocenia dr Małgorzata Straczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - Należy zachować zdrowy rozsądek i nie wyolbrzymiać problemy, tym bardziej, że dni wolne są każdego roku, tylko raz ich jest mniej a raz więcej. Jednak ta różnica nie ma wielkiego znaczenia dla samego PKB.

Ekonomistka zwraca szczególną uwagę na to, że nie wszyscy pracownicy będą mogli pójść na urlop w tym samym czasie. - Okres długich weekendów to przede wszystkim problem organizacji pracy, ponieważ większość pracowników planuje urlopy w tym samym czasie. Trzeba jednak przyznać, że nie wszyscy będą mogli skorzystać z takiej okazji i za sprawą kilku dni urlopu wypoczynkowego wydłużyć weekend świąteczny.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie