Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urlop
15.06.2010 13:22

Dodatkowy urlop macierzyński na urlopie wychowawczym

Pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexshalamov/Dreamstime)

Pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia kolejnego dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie, a więc z tytułu urodzenia jednego dziecka będzie to okres 18 tygodni (20 tygodni – 2 tygodnie).

Skrócenie wymiaru zasiłku macierzyńskiego o 2 tygodnie ma jednak miejsce tylko wtedy, gdy pełny 20- tygodniowy wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego.

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego określony przepisami Kodeksu pracy, w przypadku jednego dziecka wymiar 20 tygodni, wykracza poza udzielony urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, bez skracania o 2 tygodnie.

Przykład:
Pracownica, która jest na urlopie wychowawczym od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., urodziła kolejne dziecko 15 marca 2010 r. i z tego tytułu korzysta z zasiłku macierzyńskiego. Czy będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński przez dodatkowy okres?

Pracownica ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tj. przez okres do 2 tygodni. Zasiłek macierzyński za dodatkowy okres przysługuje jej bezpośrednio po zasiłku macierzyńskim za okres podstawowy.

W przypadku tej pracownicy pełny 20-tygodniowy wymiar zasiłku macierzyńskiego przysługujący z tytułu urodzenia jednego dziecka mieści się w okresie udzielonego jej urlopu wychowawczego. Ma ona zatem prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 18 tygodni, od 15 marca do 18 lipca. Bezpośrednio po tym okresie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres do 2 tygodni, tj. od 19 lipca do 1 sierpnia.

Wniosek w tej sprawie powinna złożyć przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli zostanie złożony po tym terminie, nie będzie stanowił dla pracodawcy podstawy do przedłużenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Autorka jest specjalistką w zakresie zasiłków

Tagi: urlop, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz