Notowania

kodeks pracy
15.02.2011 14:05

Dyscyplinarka za pracę na chorobowym? Nie zawsze

Jeśli lekarz na L4 nie zapisał przeciwwskazań, pracownik może zajmować się podczas choroby np. dodatkowymi zleceniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexander Raths/Dreamstime.com)

Wykonywanie pracy lub prowadzenie innej działalności w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia, czyli jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy.

Praca na dwóch etatach czy dodatkowa współpraca na podstawie umów cywilnoprawnych, prowadzona równolegle do pracy etatowej zdarza się coraz częściej. Przepisy nie ograniczają możliwości zarobkowania w ten sposób. Problem pojawia się gdy pracownik zachoruje, a tylko u jednego z pracodawców zaprzestanie wykonywania czynności zawodowych.

Pracodawcy, doszukując się w aktywności zawodowej podczas zwolnienia lekarskiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, decydują się na rozwiązanie z nim umowy o pracę. Jednak nie każda choroba musi powodować, że osoba jest zobowiązana do zaprzestania wszelkiej aktywności zawodowej, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy.

Zgodnie z treścią art. 211 pkt 5 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich. Ten obowiązek należy odnosić zarówno do zachowań mających na celu utrzymanie przez pracownika zdolności do pracy, jak i skierowanych na wyzdrowienie. W praktyce często występuje błędne przekonanie, że skoro pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego jest czasowo zwolniony ze świadczenia pracy i wykonywania innych czynności mających z nią związek, to ma obowiązek powstrzymania się od wykonywania jakiejkolwiek pracy w celu odzyskania pełni zdrowia i zdolności do pracy.


[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t74612.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kto;placi;chorobowe;po;zakonczeniu;urlopu;bezplatnego,28,0,747036.html) Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego
W myśl art. 52 k.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Przypisanie pracownikowi ciężkiego naruszenia przez wykonywanie czynności zawodowych podczas zwolnienia lekarskiego, wymaga ustalenia i wskazania, jaki podstawowy obowiązek został naruszony w sposób ciężki, a następnie, że naruszenie to nastąpiło z winy umyślnej pracownika. Jeżeli przedsiębiorca ustali, że jego podwładny w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywał inne, niezwiązane z macierzystym zakładem pracy czynności zawodowe, konieczne jest zapoznanie się ze wskazaniami lekarza wystawiającego L4.

Pracownik, mimo choroby, może zachować zdolność do drugiej, również dotychczas wykonywanej pracy_ . _Jej wykonywanie nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych jeśli nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi. Jasnym jest zatem, że zachowanie pracownika mieszczące się w ramach wyznaczonych przez zaleceniach lekarskich nie powinno stanowić podstawy do zwolnienia. Dopuszczalnym jest np. niezaprzestanie wykonywania czynności charakterystycznych dla pracy na stanowisku pośrednika ubezpieczeniowego w sytuacji przeciwwskazania do wykonywania ciężkich prac fizycznych obciążających np. mięsień sercowy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t130613.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;rozliczyc;dzien;pracy;gdy;pracownik;nie;dotarl;do;firmy,131,0,764803.html) Jak rozliczyć dzień pracy, gdy pracownik nie dotarł do firmy Pracownicy z powodu silnych opadów śniegu nie dotarli do pracy. Czy jest to nieobecność usprawiedliwiona?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t98866.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wypadek;w;pracy;-;kiedy;pracodawca;placi;odszkodowanie,95,0,759135.html) Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie Osoba, który uległa wypadkowi podczas pracy może domagać się dodatkowego odszkodowania od pracodawcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t74933.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/obowiazki;platnika;po;smierci;zleceniobiorcy,60,0,771388.html) Obowiązki płatnika po śmierci zleceniobiorcy Zleceniodawca musi wyrejestrować zmarłego z ubezpieczeń i złożyć do ZUS raporty wykazujące jego przychód z miesiąca, w którym nastąpiła śmierć.

Autorka jest aplikantka radcowską w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, oddział w Gdańsku

Tagi: kodeks pracy, pracownik, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
CHWP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz