Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pensje
15.09.2008 09:42

Eksperci: Pensje rosną wolniej. Ale wciąż bardzo szybko

W sierpniu naszej pensje mogły rosnąć średnio o blisko 11 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w sierpniu o 10,9 proc. w ujęciu rocznym wobec 11,6 proc. w lipcu _ - tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród analityków.

Eksperci są zgodni w ocenie tendencji zanotowanych w sierpniu: słabnąca gospodarka i coraz gorsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw wymuszają ograniczanie podwyżek. W tym okresie zatrudnienie wzrosło - według nich - o 4,5 proc. w ujęciu rocznym, czyli o 0,2 pkt proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Jedenastu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że wynagrodzenia w firmach wzrosły w sierpniu średnio o 10,9 proc. w ujęciu rocznym. Rozbieżności w prognozach były tym razem niewielkie, a ich oczekiwania wahają się od 10,1 proc. do 11,6 procent.

Jakie przyczyny osłabienia tempa wzrostu pensji wskazują eksperci?_ - Po części są to efekty kalendarzowe, jednak przyczyny miały także bardzie bardziej fundamentalny charakter. Firmy w niektórych sektorach nie mają już potrzeby szybkiego podnoszenia wynagrodzeń _ - uważa główny ekonomista banku BGK Tomasz Kaczor.

_ _

Zdaniem niektórych analityków mimo spowolnienia nasze zarobki wciąż rosną zbyt szybko. _ - Przyrost płac nadal przewyższa wzrost wydajności pracy, co jest czynnikiem oddziałującym proinflacyjnie, szczególnie w sektorze usług, które nie są otwarte w znacznym stopniu na konkurencję z zagranicą. _- podkreśla analityk Banku BGŻ Mateusz Mokrogulski.

Ta sama jedenastka analityków, ankietowana przez ISB, uważa, że wzrost zatrudnienia w sierpniu wyniósł 4,5 proc.. Ich prognozy wahają się tym razem w przedziale 4,3-4,6 proc.. Ekonomiści są bardzo zgodni w ocenie tendencji na rynku pracy - przewidują systematyczne pogarszanie się sytuacji i powolny spadek dynamiki zatrudnienia._ _

| GUS O PENSJACH I ZATRUDNIENIU |
| --- |
| Według Głównego Urzędu Statystycznego - przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wzrosło o 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 11,6 proc. i wyniosło 3228,98 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 4,7 proc. i wyniosło 5.400,2 tys. osób. |

Tagi: pensje, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz