Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Facebook i papierosek - to kosztuje czterysta milionów złotych dziennie. Na co marnujemy czas w pracy?

Facebook i papierosek - to kosztuje czterysta milionów złotych dziennie. Na co marnujemy czas w pracy?

Fot. jepoirrier/flickr (CC BY-SA 2.0)

Z amerykańskiego badania „Wasting Time at Work” wynika, że 57 procent pracowników przyznaje się do marnowania w pracy przynajmniej jednej godziny dziennie. Ulubionym czasem na nic nierobienie są piątkowe popołudnia w godzinach od 15.00 do 17.00.

Eksperci firmy Work Service zaprojektowali własny model statystyczny, na podstawie którego wyliczyli, że gdyby przełożyć zachowania Amerykanów na polskie warunki, to skumulowany koszt jednego dnia marnotrawionego czasu wyniósłby dla pracodawców ponad 360 mln zł.

Amerykański portal salary.com od 2008 r. prowadzi okresowe badania, podsumowujące, ile czasu pracownicy marnują podczas godzin pracy. Badacze pytają respondentów m.in. o ich nawyki, czy i jak długo przebywają na przerwach, a także co robią w tym czasie.

Wyniki najnowszej edycji badania są niepokojące - pracownicy coraz więcej czasu przeznaczają na zajęcia niebędące ich obowiązkami zawodowymi. Przyznaje się do tego aż 89 proc. ankietowanych i jest to o 20 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej.

- Polski rynek pracy różni się od amerykańskiego, chociażby skalą czy kulturą organizacyjną. Jednak pewne zachowania pracownicze są uniwersalne - opisuje Krzysztof Inglot z Work Service. - Zaprojektowaliśmy autorski model statystyczny, w którym dane z badania „Wasting Time at Work” przełożyliśmy na polski rynek pracy. Ponad 360 mln zł to koszt, który firmy ponosiłyby, gdyby Polacy wykazywali dokładnie takie zachowania jak Amerykanie - wyjaśnia Inglot.

Na co marnujesz najwięcej czasu w pracy?

na papieroska
na pogaduchy w kuchni
na Facebooka
na surfowanie po innych stronach internetowych
na udawanie, że coś robię
na przeglądanie niepotrzebnych mejli
na rozmowy i smsy telefoniczne

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

- Marnowanie czasu w pracy to realne koszty dla firm. Z analiz polskiego rynku pracy wynika, że przerwy na palenie papierosów w trakcie godzin pracy kosztują polskie firmy ponad 22,5 mln zł dziennie - dodaje Inglot. - Do strat, które ponoszą przedsiębiorstwa doliczyć należy jeszcze koszt spóźniania się pracowników do pracy. Nasze badania pokazują, że robi to jedna trzecia Polaków. Jeśli jeszcze dodamy do tego typu praktyk czas przeznaczony na surfowanie po internecie, czy przeglądanie Facebooka, to może się okazać, że czasu realnej pracy pozostaje niewiele.

Co robią pracownicy zamiast wykonywać swoje obowiązki służbowe? Co czwarty amerykański respondent stwierdził, że najwięcej czasu marnuje na przeglądanie stron internetowych. W tej kategorii na pierwszym miejscu znalazła się przeglądarka Google (24 proc.), drugie miejsce zajął Facebook (23 proc.) a na trzecim znalazł się LinkedIn (14 proc.).

Poza surfowaniem w sieci Amerykanie wskazali również zbyt dużą liczbę organizowanych spotkań i połączeń konferencyjnych (24 proc.). Uciążliwe maile, którymi respondenci ponownie muszą się zajmować, ponieważ z różnych przyczyn nie trafiły do adresata, wskazało 12 proc. respondentów. Blisko co czwarty ankietowany stwierdził, że marnuje czas na radzenie sobie z irytującymi współpracownikami a 7 proc. z irytującym szefem.

Pracodawcy starają się zmniejszyć przestoje w pracy stosując różne metody. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest blokowanie na komputerach firmowych, dostępu do stron internetowych niezwiązanych z wykonywanym zawodem. Takie praktyki są powszechne również w polskich przedsiębiorstwach.

- To dyskusyjny sposób, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej pracowników posiada własne smartfony i tablety, na których może surfować po internecie. Dodatkowo zasady przewidujące blokowanie stron internetowych mogą mieć wpływ na przyjęcie lub odrzucenie oferty pracy w danej firmie przez wykwalifikowanych kandydatów - mówi Krzysztof Inglot. - Z amerykańskich badań wynika, że 8 proc. zatrudnionych rozważyłoby odejście z pracy, jeśli polityka blokowania stron zostałaby uchwalona, a 14 proc. stwierdziło, że mogłoby to wpłynąć na decyzję o odrzuceniu oferty. Warto mieć na uwadze, że w dobie rynku pracownika w Polsce, pracodawcy będą musieli wyjść naprzeciw oczekiwaniom kandydatów i stworzyć komfortowe warunki do pracy i rozwoju - dodaje.

Z tym odchodzeniem z pracy to jednak oczywiście niekoniecznie w Polsce. Póki stopa bezrobocia u nas (9,6 proc. w listopadzie u.r) nie zejdzie do poziomu amerykańskiego (5 proc. według danych z grudnia), póty tak „ważne” czynniki, jak możliwość swobodnego surfowania po sieci zamiast pracy nie będą decydować o rezygnacji ze źródła utrzymania.

praca, bezrobocie, badanie, czas pracy, work service, wse
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Łukasz P.
89.77.193.* 2016-01-30 13:44
Pracowałem w dużej firmie, wychodziłem na papierosa, tam spotykałem kolegów z innych działów i od nich dowiadywałem się, co się w firmie dzieje. Przy okazji dowiadywałem się rzeczy, które pomagały mi w pracy, nieraz usłyszałem dobrą radę, jak poradzić sobie z problemem w pracy. Przepracować 8 godzin w ciągu 8 godzin może tylko człowiek przy taśmie. Tam, gdzie trzeba pomyśleć, nad czymś się zastanowić albo coś wymyślić, trzeba odejść od biurka i na chwilę zająć się czymś innym albo zamienić z kimś kilka słów.
nino-si
89.79.183.* 2016-01-25 11:00
W każdej firmie rządzi pewna elita - wiedzą na czym polega ich praca i to oni realnie ją prowadzą - druga część to aspirujący, pomagierzy. Część aspirująca nie pali, donosi informacje zwierzchnikom, kłoci się o swoje prawa i jest d/f balastem jednak, potrzebnym jak w statku dla jego równowagi. Człowieka nie da się wyłączyć po 8 godz pracy jak maszyny. Nie jeden raz jego mózg pracował w nocy, po pracy i twierdzenie, że praca nie ma wpływu na zachowanie ludzi jest idiotyzmem.. Kapitalista nikomu za tę prace nie zapłaci bo, udając nie przytomnego bogaci się i bogu ew. podziękuję płodząc byty nieuprawnione. Najwięksi idioci pracują w korporacjach, pracuje się nieustannie nad ich zastąpieniem i utylizacją przez inteligentne maszyny etc.????
ZAZA887
89.228.134.* 2016-01-25 10:39
pracowałam w 8-osobowym zespole gdzie nie paliłam ja i kolega ale nie dałam się wykorzystywać egzekwowałam swoje prawa ok 40-50 min robiłam sobie wolne albo wychodziłam z pracy wcześniej skoro oni czyli 6osób korzystało z przerw na papierosa to ja musiałam w tym czasie za nich pracować spawiedliwie ? sprawiedliwie !!! NIEPALĄCY NIE DAJCIE SIĘ !!!
Zobacz więcej komentarzy (38)