Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
związki
15.07.2008 06:29

Firma zwolni pracownika bez opinii związków

Pracodawca będzie musiał uzyskiwać opinię związku, ale już po wręczeniu wypowiedzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Resort pracy zamierza wprowadzić przepis, zgodnie z którym pracodawca będzie musiał wprawdzie uzyskiwać opinię związku w sprawie zwalnianego pracownika, ale nie przed wręczeniem mu wypowiedzenia, lecz już po tym fakcie. *

Wiceminister pracy Radosław Mleczko podkreśla w _ Gazecie Prawnej _, że zmiana ma na celu ograniczenie patologicznych sytuacji, gdy po poinformowaniu związków o zamiarze wypowiedzenia umowy, pracownik staje się dla pracodawcy nieuchwytny.

Janusz Łaznowski z Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _ zaznacza, że związkowcy na pewno nie poprą takiego rozwiązania. Podkreśla, że pracownik, który płaci składki członkowskie, jest pod opieką związku, a związek chce wyrażać opinie na temat planowanego zwolnienia, gdy jest ono w sferze zamierzeń dyrekcji.

Z kolei Henryk Michałowski z Konfederacji Pracodawców Polskich wskazuje, że związki nie zostaną pozbawione swoich praw, bowiem nadal będą mogły wyrażać opinię co do sensu i konieczności zwalniania pracownika. Taka opinia będzie również brana pod uwagę przez sąd pracy.

Tagi: związki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz