Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
świńska grypa
18.11.2009 08:40

Firmy i ZUS zapłacą za grypę nawet 300 milionów złotych

Taką sumę trzeba będzie wydać na zwolnienia chorobowe dla pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W tym roku w szczycie zachorowań ZUS i pracodawcy wypłacili chorym świadczenia w kwocie 2,9 miliarda złotych. Dodatkowo zasiłki opiekuńcze, czyli tak zwane zwolnienie chorobowe na dzieci, kosztowały 133 miliony złotych.

Eksperci szacują, że w styczniu i lutym przyszłego roku liczba zachorowań może wzrosnąć nawet o 80 - 100 tysięcy dorosłych i dzieci. Przeciętne zwolnienie grypowe to 10 dni. Oznacza to wzrost kosztów o blisko 115 milionów złotych. W sumie w tym roku ZUS i firmy zapłacą więc za zwolnienia z powodu grypy 300 mln złotych - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Według danych resortu finansów, w państwowej kasie nie ma już pieniędzy na dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że w listopadzie i w grudniu, aby utrzymać płynność finansową i wypłacać świadczenia, ZUS będzie musiał wziąć kredyt w wysokości około 5,5 miliarda złotych.

Tagi: świńska grypa, zus, grypa, koszt, firmy, kredyt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz