Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy nie będą musiały płacić składek ZUS

0
Podziel się:

Nowe przepisy pozwolą przedsiębiorcom zdecydować, czy w okresie zawieszenia będzie płacił składki ubezpieczeniowe.

Firmy nie będą musiały płacić składek ZUS

Rząd przygotował ułatwienia dla przedsiębiorców w projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Te przepisy już w przyszłym tygodniu mogą trafić pod obrady Sejmu - podaje _ Rzeczpospolita. _

Po zmianach przedsiębiorca podczas zawieszenia mógłby m.in.:
wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w postępowaniach związanych z działalnością, osiągać przychody z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. Musiałby też regulować zobowiązania i podlegałby kontroli jak inni przedsiębiorcy - czytamy w- _ Rzeczpospolitej _ .
_ 75 zł - będzie musiał zapłacić przedsiębiorca za interpretację dotyczącą jednego stanu faktycznego. _

Dzisiaj przedsiębiorca, który zawiesił działalność, jest traktowany zarówno przez organy podatkowe, jak i przez ZUS, jak osoba nadal prowadząca tę działalność do czasu, aż się wyrejestruje.

Po zmianach przedsiębiorca, który zawiesi działalność, nie będzie musiał się w tym czasie rozliczać z ZUS ani z urzędem skarbowym. Przedtem jednak zawieszenie działalności będzie musiał zgłosić w gminie w ewidencji działalności gospodarczej albo w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Taką możliwość zgodnie z projektem będą mieli jednak tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników - wylicza dziennik. Jeżeli zaś działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, zawieszenie będzie skuteczne, pod warunkiem że zgłoszą je wszyscy wspólnicy.

_ 30 dni - najpóźniej po takim czasie urząd lub ZUS będzie musiał wydać przedsiębiorcy interpretację. _W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składek ubezpieczeniowych, choć będzie mógł to robić (bo np. zawiesił działalność ze względu na chorobę).

Na życzenie przedsiębiorców mają się też znacząco zmienić przepisy dotyczące pisemnych interpretacji. Będą je mogły wydawać nie tylko urzędy, ale także ZUS.

W projekcie znalazł się zapis, że urzędnicy nie będą mogli odmówić przyjęcia pism i wniosków niekompletnych ani też żądać dokumentów, jeśli ich przedstawienie bądź złożenie nie wynika wprost z przepisów.

wiadomości
kadry
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)