Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gminny majątek dla firm

0
Podziel się:

Czy państwo powinno robić interesy z prywatnymi przedsiębiorstwami? Jeśli obie strony będą z tego miały korzyści, to czemu nie. Taka współpraca mogłaby m.in. pomóc w wyciąganiu pieniędzy z Unii Europejskiej. Na razie jednak brakuje odpowiednich podstaw prawnych dla tzw. Partnerstwa Publiczno – Prywatnego.

Gminny majątek dla firm

Jeśli np. gmina ma starą kamienicę, ale brak jej środków na jej remont, to przecież mogłaby dogadać się z prywatną firmą, która ma pieniądze na renowację. Wspólnie mogliby postarać się o dotację z Unii. Obie strony miałyby zyski z takiej współpracy: firma otrzymałaby darmową siedzibę, a samorząd mógłby wynajmować pozostałą powierzchnię. A to właśnie jest Partnerstwo Publiczno - Prywatne. Taki model współpracy już od dawna funkcjonuje w krajach Unii, a w szczególności w Wielkiej Brytanii. Nie jest jednak możliwy w Polsce, bo brakuje nam odpowiedniej ustawy. I dlatego, jeśli dziś dochodzi do kontaktu prywatnego kapitału z publicznym, każdy rozsądny człowiek, próbuje doszukać się korupcji.

Trwają prace

Rząd pracuje już nad projektem nowego prawa, ale budzi on wiele kontrowersji. Zgodnie z nim, zanim podmiot publiczny dobierze sobie prywatnego partnera, będzie wpierw musiał przeprowadzić dokładną analizę tej sfery życia, której miałoby dotyczyć ich wspólne przedsięwzięcie. Analizę trzeba następnie publicznie omówić. Dopiero potem można ją formalnie zatwierdzić. Na jej podstawie podmiot publiczny może przystąpić do wyboru partnera prywatnego.
Rząd chce też powołać spółkę akcyjną, która miałaby rejestrować wszystkie umowy o PPP, a przy okazji zajmować się „upowszechnianiem wzorców dobrych praktyk PPP” i doradztwem. Jej pierwszymi udziałowcami mieliby zostać Skarb Państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego. Z kolei przy samorządach wojewódzkich mogłyby powstawać osobne Rady Regionalne PPP.

Pracodawcy: to zły projekt
To wszystko bardzo nie podoba się organizacjom pracodawców. Business Centre Club wylicza, że spełnienie wszystkich procedur koniecznych dla realizacji zadania w ramach PPP zajmie minimum dwa, trzy lata. To natomiast grozi niewykorzystaniem środków z Unii Europejskich, dostępnych do 2006 roku. BCC uważa też, że niejasne są warunki dopuszczenia danego przedsięwzięcia do realizacji w ramach PPP.
Jeszcze ostrzej wypowiada się Konfederacja Pracodawców Polskich. „To zły projekt” – pisze wprost w swoim stanowisku. – „Należy go opracować od nowa”. KPP zwraca uwagę nie tylko na przewlekłość procedur, które są wymagane, by w ogóle przystąpić do PPP, ale i na „absurdalność” instytucji takich, jak Centrum PPP S.A., czy Rady Regionalne PPP. Zdaniem Konfederacji, koszty działania tych ciał mogą przewyższyć zyski z zadań realizowanych w ramach PPP.

Tematu nie można jednak przemilczeć. Dlatego Money.pl objął patronatem medialnym Ogólnopolską konferencję poświęconą Partnerstwu Publiczno – Prywatnemu, która odbędzie się w Lądku Zdroju w dniach 22-24 czerwca.

_ A co Wy sądzicie na temat Partnerstwa Publiczno – Prywatnego? Czy to dobry pomysł? A może, Waszym zdaniem, sprzyjać będzie on korupcji. Opinie możecie wpisywać poniżej. Przekażemy je uczestnikom Konferencji. _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)