Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
25.08.2010 13:00

Ile kosztuje niewykorzystany urlop pracownika tymczasowego?

Ekwiwalent nalicza się proporcjonalnie do liczby faktycznie przepracowanych dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joyfull/Dreamstime)

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy ustala się zatem biorąc za podstawę wymiaru faktycznie przepracowany okres, za który pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego. Przy czym za jeden miesiąc zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego przyjmuje się trzydzieści dni.

Jeżeli zatem pracownik przepracował 34 dni, to ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się biorąc za podstawę wymiaru wynagrodzenie za okres, za który pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego tj. 30 dni. Natomiast pozostałe cztery uwzględniane zostają w okresie kolejnego zatrudnienia w danej agencji pracy tymczasowej. Nie ma natomiast takiej możliwości prawnej, jeżeli praca wykonywana jest w różnych agencjach pracy tymczasowej.

Zgodnie z Kodeksem pracy za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ustala się zatem zgodnie z przepisami o wynagrodzeniu za pracę obowiązującymi w czasie nabywania prawa do urlopu.

Jeżeli w takim okresie podlega ono zmianie, w celu obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy zmiany takie zostają uwzględnione w tzw. procesie _ uśredniania _ wysokości takiego wynagrodzenia proporcjonalnie do liczby dni pracy, za które takie wynagrodzenie przysługiwało.

Tekst powstał na podstawie informacji Państwowej Inspekcji Pracy.

Tagi: praca, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz