Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dodatek za rozłąkę
27.03.2008 18:03

Jak opodatkować dodatek za rozłąkę?

Dodatek za rozłąkę przy czasowym oddelegowaniu pracownika do innej miejscowości nie podlega opodatkowaniu - ale tylko do wysokości limitu.

Podziel się
Dodaj komentarz

_ Pytanie: _

Spółka tworząca sieć stacji benzynowych z siedzibą w Krakowie ma swój oddział w Opolu, zatrudnia tam pracowników na podstawie umowy o pracę.

Jeden z pracowników, zatrudniony na stałe w Opolu, będzie wykonywał pracę w siedzibie spółki w Krakowie przez okres 5 miesięcy (czasowo). Regulamin wynagradzania spółki przewiduje w takim przypadku wypłatę dodatku za rozłąkę, czy dodatek ten należy opodatkować po stronie pracownika?

_ Odpowiedź: _

Opodatkowaniu nie podlega dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym - do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju (art. 21 ust. 1 pkt 18 updof).

Z tego względu wolna od podatku będzie kwota stanowiąca iloczyn dni kalendarzowych w okresie przeniesienia pracownika do pracy do Krakowa i obowiązującej w przepisach rozporządzenia o podróżach krajowych stawki diety za jedną dobę podróży.

Jeżeli natomiast w spółce obowiązują wyższe stawki dodatku za rozłąkę na podstawie regulaminu wewnątrzzakładowego (tj. wyższe niż oficjalna stawka diety za jedną dobę podróży służbowej), różnicę należy opodatkować jako przychód ze stosunku pracy (zgodnie z art. 12 ust. 1 updof).

Tagi: dodatek za rozłąkę, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz