Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak wydłużyć okres wypowiedzenia

0
Podziel się:

Jest to możliwe pod warunkiem, że stosowne postanowienia nie będą dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.

Jak wydłużyć okres wypowiedzenia
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Okres wypowiedzenia umowy o pracę może zostać wydłużony, o ile postanowienia te nie będą dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.

Na podstawie art. 36 k.p. długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio:

1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Kodeks pracy przewiduje możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia w stosunku do pracownika, który odpowiada materialnie za powierzone mienie. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy - okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku co najmniej 6-miesięcznego zatrudnienia - okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.


Wydłużenie okresu wypowiedzenia

W doktrynie przyjmuje się, iż powyższe okresy wypowiedzenia stanowią okresy minimalne. Swoboda kształtowania umów pozwala na ustalenie odmiennego terminu wypowiedzenia umowy o pracę, o ile postanowienia te nie będą dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.

Orzeczenie sądu najwyższego

Jeżeli w dniu nawiązania stosunku pracy strony zgodnie stwierdzą, że dłuższy okres wypowiedzenia będzie bardziej chronił pracownika, zwiększy bezpieczeństwo jego zatrudnienia, to pomimo zmiany oczekiwań pracownika w trakcie trwania stosunku pracy postanowienia umowy pozostaną ważne.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Podstawa prawna

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t34843.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/swiadczenie;pracy;na;postawie;umowy;innej;niz;umowa;o;prace,233,0,872681.html) Świadczenie pracy na postawie umowy innej, niż umowa o pracę Bardzo często osoba fizyczna wybiera inny rodzaj wykonywania pracy niż świadczenie pracy na podstawie bezterminowej umowy o pracę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t77994.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dlugoterminowa;umowa;o;prace;kiedy;mozna;ja;zawrzec,212,0,852180.html) Długoterminowa umowa o pracę. Kiedy można ją zawrzeć Zawarcie umowy terminowej na wyjątkowo długi okres czasu może być uznane za obejście przepisów prawa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t115762.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/umowa;o;prace;na;czas;okreslony;zobacz;jak;ja;rozwiazac,21,0,811029.html) Umowa o pracę na czas określony. Zobacz jak ją rozwiązać W określonych warunkach takiej umowy nie można wypowiedzieć.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)