Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

0
Podziel się:

W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe, jest ono traktowane jako wynagrodzenie stałe miesięczne.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Jeżeli przed powstaniem niezdolności do pracy pracownik przez cały okres 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, korzystał z urlopu wychowawczego i w związku z tym w okresie tym nie otrzymał wynagrodzenia, podstawę wymiaru zasiłku ustala się w taki sam sposób jak dla pracownika, który zachorował w pierwszym miesiącu zatrudnienia.

W takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby, gdyby przepracował pełny miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Sposób ustalania podstawy wymiaru zależy od tego, czy po powrocie z urlopu wychowawczego pracownik otrzymał wynagrodzenie choćby za jeden dzień, czy też stał się niezdolny do pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego i w związku z tym nie przepracował ani jednego dnia, więc po zakończeniu urlopu wychowawczego nie otrzymał wynagrodzenia ani za jeden dzień. **

Po wychowawczym od razu na zwolnienie

Jeżeli w miesiącu tym pracownik z powodu niezdolności do pracy nie przepracował ani jednego dnia, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

  • wynagrodzenie określone w umowie o pracę, jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, lub
    • przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.

Jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownik przepracował przynajmniej jeden dzień, osiągając z tego tytułu wynagrodzenie, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

  • wynagrodzenie określone w umowie o pracę - jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości lub
    • wynagrodzenie po uzupełnieniu do pełnego, tj. do takiej kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy - jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne. Wynagrodzenie to ustala się dzieląc wynagrodzenie zmienne, które pracownik otrzymał przez dni przepracowane i mnożąc przez dni, które był zobowiązany w tym miesiącu przepracować.

Warto wiedzieć

W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe, wynagrodzenie to jest traktowane jako wynagrodzenie stałe miesięczne, ponieważ ewentualne różnice kwot otrzymanych przez pracownika w poszczególnych miesiącach wynikają wyłącznie z różnej liczby przepracowanych godzin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t34843.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/swiadczenie;pracy;na;postawie;umowy;innej;niz;umowa;o;prace,233,0,872681.html) Świadczenie pracy na postawie umowy innej, niż umowa o pracę Bardzo często osoba fizyczna wybiera inny rodzaj wykonywania pracy niż świadczenie pracy na podstawie bezterminowej umowy o pracę. Do dyspozycji są różne formy prawne: samozatrudnienie, praca za pośrednictwem agencji tymczasowej lub zawieranie umów prawa cywilnego. Wybór jednej z tych form, wpływa na obniżenie kosztów pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t77359.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/pracodawca;moze;dofinansowac;wypoczynek;pracownikow,1,0,862721.html) Pracodawca może dofinansować wypoczynek pracowników Z funduszu mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z ZFŚS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;wypelnic;zus-3;w;przypadku;urlopu;ojcowskiego,229,0,861413.html) Jak wypełnić ZUS-3 w przypadku urlopu ojcowskiego Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)