Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pracodawca
23.06.2016 16:59

Jakie obowiązki ma pracodawca w upalne dni? Napoje to nie wszystko

Jeśli w pomieszczeniu biurowym, w którym jest wykonywana lekka praca, temperatura przekracza 28 st. C., pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatne zimne napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Najbliższe dni mają być upalne, z temperaturą sięgającą nawet 35 stopni Celsjusza. W takie dni pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec zatrudnionych. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom wystarczającej ilości płynów - przypomina Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Wyjaśnia, że jeśli w pomieszczeniu biurowym, w którym jest wykonywana lekka praca, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatne zimne napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Musi też zapewnić napoje dla osób pracujących na otwartej przestrzeni na przykład na budowie czy w leśnictwie i dla wszystkich zatrudnionych, nie tylko dla tych, którzy mają podpisaną umowę o pracę - podkreśla Danuta Rutkowska. Dodaje, że także studenci i uczniowie odbywający praktyki muszą mieć zapewnione nieodpłatne dostawy wody czy innych płynów.

Wykonujący prace brudzące muszą mieć też dostarczaną wodę do umycia się. Jeśli nie mają dostępu do wody bieżącej, trzeba im dostarczyć do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie.

Zatrudnieni muszą być też chronieni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Okna w biurach powinny być zakryte roletami czy żaluzjami. Pracodawca może też - choć nie musi - zainstalować urządzenia do wentylacji. Nie może też zapominać o czyszczeniu tych urządzeń.

Niekonserwowana klimatyzacja może stać się siedliskiem grzybów i bakterii o nazwie legionella, wywołującej ostre zapalenie płuc. Poza tym klimatyzacja nie powinna powodować przeciągów. Strumień powietrza nie może być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

Tagi: pracodawca, wiadomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2016

mariaPrzepisy swoje a życie swoje zwykły robol ma tyrać za minimalną i morda w kubeł.Dzisiaj na szwalni miałyśmy 39 stopni woda z osadem koloru zielonego … Czytaj całość

23-06-2016

Jadwiga1020Oczywiście największą starannością objęte są biura gdzie praca lekka nie wymagająca wysiłku fizycznego który powoduje że upal staje się bardziej … Czytaj całość

24-06-2016

sdPaństwowa Inspekcja Pracy to twór do likwidacji. Straż Miejska przy nich urasta do miana świętej.

Rozwiń komentarze (20)