Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jakie obowiązki ma pracodawca w upalne dni? Napoje to nie wszystko

20
Podziel się:

Jeśli w pomieszczeniu biurowym, w którym jest wykonywana lekka praca, temperatura przekracza 28 st. C., pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatne zimne napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

Jakie obowiązki ma pracodawca w upalne dni? Napoje to nie wszystko
(Bartosz Wawryszuk)

Najbliższe dni mają być upalne, z temperaturą sięgającą nawet 35 stopni Celsjusza. W takie dni pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec zatrudnionych. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom wystarczającej ilości płynów - przypomina Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Wyjaśnia, że jeśli w pomieszczeniu biurowym, w którym jest wykonywana lekka praca, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatne zimne napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Musi też zapewnić napoje dla osób pracujących na otwartej przestrzeni na przykład na budowie czy w leśnictwie i dla wszystkich zatrudnionych, nie tylko dla tych, którzy mają podpisaną umowę o pracę - podkreśla Danuta Rutkowska. Dodaje, że także studenci i uczniowie odbywający praktyki muszą mieć zapewnione nieodpłatne dostawy wody czy innych płynów.

Wykonujący prace brudzące muszą mieć też dostarczaną wodę do umycia się. Jeśli nie mają dostępu do wody bieżącej, trzeba im dostarczyć do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie.

Zatrudnieni muszą być też chronieni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Okna w biurach powinny być zakryte roletami czy żaluzjami. Pracodawca może też - choć nie musi - zainstalować urządzenia do wentylacji. Nie może też zapominać o czyszczeniu tych urządzeń.

Niekonserwowana klimatyzacja może stać się siedliskiem grzybów i bakterii o nazwie legionella, wywołującej ostre zapalenie płuc. Poza tym klimatyzacja nie powinna powodować przeciągów. Strumień powietrza nie może być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Murarz
6 lat temu
Widac na zdjęciu jacy fachowcy -murarze zostało w Polsce ,hehee
T.
6 lat temu
W upalne dni na świecie w godz. 12-14 pracownicy nie pracują , z wyjątkiem Polski i krajom podobnym w obyczajach.
pracownik adm...
6 lat temu
Przykre jest to ze w polskich przepisach prawa pracy jest napisane tylko o najniższej dopuszczalnej temp. ale nie ma nic na temat najwyższej. Czyli wg PIP pracownik nie może zamarznąć ale ugotować/upiec/usmażyć się już może. U mnie w biurze w zeszłym roku było 44 stopnie Celsjusza (parterowy budynek pokryty czarną papą + 6 komputerów) na klimatyzację nie ma pieniędzy.
sd
6 lat temu
Państwowa Inspekcja Pracy to twór do likwidacji. Straż Miejska przy nich urasta do miana świętej.
maria
6 lat temu
Przepisy swoje a życie swoje zwykły robol ma tyrać za minimalną i morda w kubeł.Dzisiaj na szwalni miałyśmy 39 stopni woda z osadem koloru zielonego nie nadająca się do spożycia i mdlejące koleżanki .Nikt tego nie sprawdza ,z klimatyzowanych pomieszczeń właścicieli ,prezesów,i pip tego nie widać.