Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jakie składki za pracownika na urlopie bezpłatnym

0
Podziel się:

Pracodawca powinien wyrejestrować zatrudnionego z ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego.

Jakie składki za pracownika na urlopie bezpłatnym
(Dmitry Rostovtsev/Dreamstime)

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, z wynagrodzeniem równym co najmniej minimalnemu, który równocześnie w innym zakładzie pracy wykonuje umowę zlecenia, obowiązkowo *podlega *ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu w ramach umowy o pracę. Natomiast z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, a obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Sytuacja ta ulega zmianie, gdy pracownikowi zostanie udzielony urlop bezpłatny. Wtedy nie podlega on żadnym ubezpieczeniom. Pracodawca składa za pracownika, któremu udzielił urlopu bezpłatnego, raport ZUS RSA i wykazuje okres przerwy w opłacaniu składek.


Wobec tego wykonywana równocześnie umowa zlecenia staje się jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. **

Przykład

_ Na podstawie umowy zlecenia zatrudniamy zleceniobiorcę, który został przez nas zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ równocześnie w innej firmie osoba ta jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, a jej wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego. Od 10 grudnia osoba ta przebywa na urlopie bezpłatnym. W listopadzie otrzymała jednak wynagrodzenie z umowy o pracę w wysokości wyższej od minimalnego. Czy w takiej sytuacji ze względu na wysokość otrzymanego w listopadzie wynagrodzenia obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia będzie podlegała dopiero od 1 grudnia? _

Od 10 grudnia zleceniobiorca z umowy zlecenia będzie obowiązkowo podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne. Bez znaczenia jest w tym przypadku wysokość wynagrodzenia z umowy o pracę, otrzymanego przez pracownika w listopadzie, ponieważ w okresie od 10 do 30 grudnia nie występuje już zbieg tytułów do ubezpieczeń.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t44530.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/urlop;macierzynski;a;skladki,220,0,488668.html) Urlop macierzyński a składki

Płatnik składek (zleceniodawca) powinien złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia zdrowotnego, podając jako datę ustania ubezpieczenia 10 grudnia 2010 r. Następnie powinien złożyć formularz ZUS ZUA i z umowy zlecenia zgłosić zatrudnioną osobę do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń podaje się 10 grudnia 2010 r.

Za grudzień płatnik składek powinien złożyć za zleceniobiorcę jeden imienny raport miesięczny ZUS RCA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx), w którym powinien wykazać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od przychodu wypłaconego w grudniu. W związku z tym, że zleceniobiorca do 9 grudnia podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a od 10 - z umowy zlecenia podlega także ubezpieczeniom społecznym, płatnik powinien ustalić przychód należny za okres od 1 do 9 grudnia i ten przychód wykazać wyłącznie w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast przychód za okres od 10 grudnia stanowi już podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

_ Podstawa prawna: _

  • art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/swiadczenie;urlopowe;a;brak14-dniowego;urlopu,109,0,732013.html) Świadczenie urlopowe a brak14-dniowego urlopu Świadczenie urlopowe wypłaca się w firmach bez funduszu świadczeń socjalnych. Przysługuje pracownikom, którzy udają się na urlop wypoczynkowy trwający minimum 14 kolejnych dni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t90495.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dodatek;stazowy;w;podstawie;wymiaru;skladek,204,0,727244.html) Dodatek stażowy w podstawie wymiaru składek Dla pracowników podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t34417.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/ustne;oswiadczenie;wystarczy;by;przestac;naliczac;skladke;emerytalna,25,0,706585.html) Ustne oświadczenie wystarczy, by przestać naliczać składkę emerytalną Pracownik jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników o przekroczeniu limitu.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)