Notowania

Kawa dla pracownika bez VAT-u

Przedsiębiorca częstujący pracowników kawą czy herbatą podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych, szkoleń czy posiedzeń zarządu nie zapłaci VAT-u od zużytych artykułów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matthew.H/CC/Flickr)

Co do zasady nieodpłatne przekazanie towarów, w tym artykułów spożywczych, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli przedsiębiorcy przekazującemu towar w momencie jego zakupu przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku.

| Zgodnie z ustawą o VAT odpłatną dostawą towarów opodatkowaną VAT-em jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: 1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 2. wszelkie inne darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. |
| --- |

Podatku nie trzeba jednak płacić gdy przekazanie lub zużycie tych artykułów nie jest związane z osobistymi celami obdarowanego m.in. przedsiębiorcy, jego pracownika czy członka rodziny.

Latte na spotkaniu biznesowym

Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie w przepisach darowizny (przekazania) od zużycia towarów. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega bowiem wszelkie przekazanie towarów – w przypadku zużycia natomiast tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt. 1 w tabeli na ich osobiste cele. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 2.04.2013 r. o sygn. ILPP1/443-44/13-2/AI podkreśla, że w przypadku bezpłatnego przekazania towarów spółki pracownikom na cele biznesowe (np. kawy, herbaty, cukru czy soków podczas narad, szkoleń wewnętrznych czy posiedzeń zarządu) nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT-em.

Ponieważ opisywane powyżej zużycia artykułów spożywczych dokonywane są każdorazowo wyłącznie w związku z realizowanymi przez spółkę czynnościami opodatkowanymi i ich zużycie związane jest ze statusem pracownika w przedsiębiorstwie, to nieodpłatne przekazanie i zużycie artykułów spożywczych nie będzie podlegało opodatkowaniu. Nieodpłatne przekazanie np. napojów czy słodyczy pracownikom podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych pracowników, posiedzeń zarządu i rady nadzorczej, szkoleń odbywających się w związku z działalnością opodatkowaną Spółki, nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, prywatne tych osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Długi podatkowe kontrahenta. Od dziś zmiany Od 1 października przedsiębiorcy mogą narazić się na odpowiedzialność za podatek swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT.
Ponad 100 tysięcy kontroli fiskusa rocznie Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa czas trwania kontroli prowadzonych przez fiskusa.
Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki? Zawieszenie działalności gospodarczej to czasowe zaprzestanie jej prowadzenia, które może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.
Tagi: prowadzenie firmy w polsce, podatek vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz