Notowania

Przejdź na
baza wiedzy
12.01.2015 12:00

Kiedy zmienić pracę? Oto, co powinno dać ci do myślenia

Średnio w jednym miejscu Polacy pracują 12 lat. Zobacz, kiedy wiadomo, że czas na coś nowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej w latach 2008-2013 tylko jedna trzecia respondentów zmieniła pracodawcę. Natomiast z unijnego badania Eurobarometer wynika, że statystyczny Polak spędza w jednej firmie średnio aż 12 lat. Zobacz, w jakich sytuacjach, oprócz oczywistego aspektu finansowego, powinna zapalić ci się czerwona lampka, mówiąca, że najwyższy czas na nową pracę.

Zdaniem Magdaleny Siwińskiej, psychologa i eksperta Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu, sygnał do zmiany powinny dać sytuacje, w których zatrudniony ma zbyt dużo (na przykład w porównaniu z innymi pracownikami na podobnych stanowiskach):

  • obowiązków,
  • odpowiedzialności,
  • stresu,
  • zaniedbywania życia prywatnego ze względu pracę, które może się objawiać na przykład nerwowością i konfliktami w domu lub odwoływaniem zaplanowanych urlopów.

Co jeszcze powinno dać do myślenia? - _ Często pacjenci skarżą się na przewlekłe dolegliwości na samą myśl o pracy, takie jak problemy ze snem, bóle brzucha czy rozstrój żołądka _ - dodaje psycholog Joanna Jaros. - _ W ten sposób organizm sygnalizuje, że próbuje poradzić sobie ze stresem. Mogą też pojawić się wahania nastrojów, na przykład apatia przeplatana napadami gniewu. _

W każdej pracy zdarzają się okresy, w których zatrudnieni narzekają na natłok obowiązków (związany na przykład z dużą liczbą zamówień), jednak nie od razu muszą przecież składać wypowiedzenie. - _ Jeśli ten stan utrzymuje się jednak przez dłuższy czas, może to być sygnał alarmowy, że warto pomyśleć o zmianie _- wyjaśnia Magdalena Siwińska.

Co to znaczy dłuższy czas? - _ To zależy od człowieka i jego charakteru _ - zastrzega Joanna Jaros. - _ Niektórzy wytrzymują w takich warunkach dwa tygodnie, a zdarzają się tacy, którzy potrafią pracować tak przez kilka lat. _

_ Przykład Według Magdaleny Siwińskiej przed podjęciem decyzji warto również odpowiedzieć sobie na następujące pytania: * czy firma we mnie inwestuje (szkolenia, studia)? * czy mogę się rozwijać na obecnym stanowisku i czy mam możliwość awansu? * czy jestem doceniany przez swoich przełożonych – finansowo, ale też poprzez pochwały czy zwykłe _ dziękuję _? * czy wykorzystuję wszystkie swoje kompetencje? * czy lubię chodzić do pracy i przebywać z współpracownikami? Jeśli odpowiedź na większość z nich brzmi _ nie _, to należy poważnie rozważyć zmianę pracy. _A może to wypalenie?

- _ Syndrom wypalenia zawodowego najczęściej dotyka tych, którzy w swojej pracy mają częsty kontakt z ludźmi _ - wskazuje Magdalena Siwińska.

Psycholog Joanna Jaros uszczegóławia, że z tą przypadłością zmagają się przede wszystkim przedstawiciele tak zwanych zawodów pomocowych, czyli lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Zwykle syndrom objawia się podobnie jak stres związany z pracą, jednak dodatkowo jeszcze wiąże się z:

  • przedmiotowym i obojętnym traktowaniem pracy oraz ludzi, których dotyczy (na przykład klientów, pacjentów),
  • obniżonym poczuciem swojej zawodowej wartości.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji, zdaniem Magdaleny Siwińskiej, będzie wizyta u psychologa, a w niektórych przypadkach właśnie zmiana miejsca pracy.

Inny sposób wskazuje Joanna Jaros. - _ Z mojego doświadczenia wynika, że wypalenie zawodowe występuje wtedy, kiedy zbyt dużo uwagi poświęca się pracy. Dlatego, gdy pracownik podejrzewa u siebie tą przypadłość, powinien na przykład znaleźć sobie hobby, które mógłby realizować w wolnym czasie. Jeśli to nie pomoże, to dopiero wtedy warto wybrać się do specjalisty lub całkiem się przebranżowić, bo przecież zmiana miejsca pracy nic nie da, jeśli obowiązki będą podobne. _

Czytaj więcej w Money.pl
Wczasy pod gruszą. Zobacz, dla kogo O tej dotacji mogą zapomnieć na przykład pracownicy małych firm.
Okres próbny nie zawsze jest legalny Zobacz, kiedy pracodawca nie może skorzystać z takiej formy zatrudnienia.
Nie zawsze musisz słuchać szefa Zobacz, w jakich sytuacjach nie dostaniesz "dyscyplinarki".

_ _

Tagi: baza wiedzy, wiadomości, kraj, kadry, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz