Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiedy można nie płacić składek za pracownika uchylającego się od pracy

0
Podziel się:

Jedynie rozwiązanie stosunku pracy upoważnia płatnika składek do wyrejestrowania pracownika z obowiązkowych ubezpieczeń.

Kiedy można nie płacić składek za pracownika uchylającego się od pracy
(Dan Zen/CC/Flickr)

_ _


Czy możliwe jest wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych pracownika uchylającego się od pracy? Nie - pracodawca nie ma takiego prawa. Takie działanie mogłoby narazić go nie tylko na sankcje administracyjne wymierzane przez ZUS, ale również na odpowiedzialność karną.

Pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. W tym samym okresie podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zgłoszenie do ubezpieczeń i wyrejestrowanie z nich

Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracowników w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia, w którym został nawiązany stosunek pracy. Wyrejestrować muszą ich w ciągu 7 dni od dnia wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń (dnia ustania stosunku pracy).

Wynika z tego więc jednoznacznie, że momentem początku i końca ochrony ubezpieczeniowej jest odpowiednio dzień nawiązania oraz dzień ustania stosunku pracy. Jedynie rozwiązanie stosunku pracy na zasadach i w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu pracy upoważnia płatników składek do wyrejestrowania pracownika z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Uwaga! Niedopuszczalne jest dokonywanie wyrejestrowania pracownika jedynie na podstawie subiektywnej oceny jakości wykonywanej przez niego pracy, czy też na podstawie dorozumianego zakończenia świadczenie pracy.

Odpowiedzialność karna płatnika

Zgłoszenie bądź wyrejestrowanie pracownika w innych terminach niż te, które wynikają z faktycznego nawiązania bądź ustania stosunku pracy może narazić płatnika składek w skrajnych przypadkach na odpowiedzialność karną związaną z naruszeniem prawa pracownika wynikającego ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 13 pkt 1, 36. ust. 1,4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
    • art. 218 Kodeksu karnego (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t74612.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kto;placi;chorobowe;po;zakonczeniu;urlopu;bezplatnego,28,0,747036.html) Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego Zasiłek chorobowy, a więc także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu bezpłatnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t115762.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/co;zrobic;gdy;cudzoziemiec;nie;podjal;pracy,79,0,739919.html) Co zrobić, gdy cudzoziemiec nie podjął pracy? Po uzyskaniu zezwolenia na pracę obcokrajowca musimy zgłosić, jeśli nie podjął się on tego zajęcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t84152.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/szef;wezwie;policje;by;zbadac;trzezwosc;pracownika,159,0,713887.html) Szef wezwie policję, by zbadać trzeźwość pracownika W tej chwili o badanie alkomatem poprosić musi sam pracownik.

Autor jest specjalistą ubezpieczeń społecznych

prawo pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)