Notowania

ciąża
08.06.2009 12:44

Kobiecie w ciąży nie można wypowiedzieć umowy o pracę

Ochrona nie dotyczy pracownicy, z którą zawarto umowę na okres próbny nie przekraczający miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Przepisy Kodeksu Pracy zapewniają szczególną ochronę pracownicy, która jest w ciąży. Pracodawca, co do zasady, nie może jej wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę.

Ta ochrona nie obejmuje jedynie przypadków:

* ogłoszenia przez pracodawcę upadłości,
* likwidacji pracodawcy,
* gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy o pracę.

Należy pamiętać, że ochrona nie dotyczy pracownicy, która ma zawartą umowę o pracę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.

Jeżeli pracownica, z którą zawarto umowę o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, jest w ciąży i umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca jest zobowiązany przedłużyć tę umowę do dnia porodu.

Przepis ten zapewnia pracownicy możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Nie dotyczy to jednak umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

| Warunek zasiłku macierzyńskiego |
| --- |
| Warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka jest to, aby urodzenie dziecka nastąpiło w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zatem pracownica, której umowa o pracę (zawarta na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy) uległa przedłużeniu do dnia porodu ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. |

Wypłata zasiłku w przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu

Jeżeli umowa o pracę z pracownicą ulega przedłużeniu do dnia porodu z mocy prawa, a pracownica nie korzystała z urlopu i zasiłku macierzyńskiego przed porodem, pracodawca, może nie wypłacać zasiłku macierzyńskiego za jeden dzień - dzień porodu i całość wypłaty zasiłku przekazać do oddziału ZUS, choćby był zobowiązany do wypłacania zasiłków swoim pracownikom. Przysługujący pracownicy zasiłek macierzyński za cały okres wypłaci oddział ZUS właściwy według miejsca zamieszkania byłej pracownicy.

Autorka jest ekspertem w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.


* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Przerwa w urlopie wychowawczym ze względu na **ciążę** ]( http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-pracy/artykul/przerwa;w;urlopie;wychowawczym;ze;wzgledu;na;ciaze,192,0,190912.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
* **[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ ) **
Tagi: ciąża, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz