Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.03.2016 13:08

Kobiety na kierowniczych stanowiskach. W których branżach radzą sobie najlepiej?

Tylko 22 proc. polskich firm prawa handlowego jest zarządzanych przez kobiety - wynika z badań przeprowadzonych przez wywiadownię gospodarczą Cribis. pl. Są to firmy o ponad dwukrotnie mniejszych obrotach niż te zarządzane przez mężczyzn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kupicoo/iStockphoto)

Tylko 22 proc. polskich firm prawa handlowego jest zarządzanych przez kobiety - wynika z badań przeprowadzonych przez wywiadownię gospodarczą Cribis.pl. Są to firmy o ponad dwukrotnie mniejszych obrotach niż te zarządzane przez mężczyzn.

W badaniu wzięto pod uwagę aktywne firmy prawa handlowego, w których prezesem jest osoba narodowości polskiej. Na ponad 242 tys. firm kobiety zajmują stanowiska prezesów jedynie w około 53 tys. podmiotów. Reszta, czyli aż 78 proc. firm, to podmioty zarządzane przez mężczyzn. Te drugie charakteryzują się ponad dwukrotnie większymi obrotami, kształtującymi się na poziomie 31 492 160 zł. Średni obrót firm, którymi zarządza prezeska, wynosi natomiast 13 231 210 zł.

Jedyną branżą, w której obserwujemy przewagę kobiet na stanowiskach zarządczych, jest pomoc społeczna - tu panie prezes stanową 53 proc. kadry menedżerskiej. Na drugim miejscu, z wynikiem 40 proc., plasuje się sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach, podium zamyka zaś opieka zdrowotna, z wynikiem 39 proc. Niewiele mniej, bo 38 proc. kobiet, zarządza w branżach: edukacja, działalność weterynaryjna, działalność wspomagająca usługi finansowe oraz handel detaliczny - z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi.

Największe szanse na spotkanie pani prezes mamy w województwie łódzkim i mazowieckim: udział kobiet w stosunku do mężczyzn w kadrze menedżerskiej wynosi, odpowiednio, 23,4 proc. i 23 proc.. Niewiele mniej prezesek spotkamy w Dolnośląskiem (22,2 proc.) i Lubelskiem (22,3 proc.).

- Kobiety najczęściej obejmują stanowisko prezesa w fundacjach, stowarzyszeniach i spółdzielniach, jednak i tu ich udział nie przekracza 50 proc. Prezeski są o ponad dwa lata młodsze od mężczyzn na tym stanowisku - mają średnio niecałe 46 lat - mówi Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu Cribis.pl.

Na podstawie badania można wskazać też branże, w których udział procentowy kobiet - prezesów jest zdecydowanie najmniejszy i wynosi 10-12 proc. Zaskoczenia nie ma - to branże: rafineryjna, produkcji maszyn, urządzeń i pojazdów oraz elektryka i elektronika. Niewiele kobiet zarządza także podmiotami z branży sportowej i rolniczej.

Tagi: wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz