Notowania

zwolnienie
25.07.2007 09:47

Kolejne zwolnienie lekarskie - jakie świadczenia?

Pracownik chorujący na przełomie roku może dostać wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek. O tym, kto finansuje wsparcie decyduje rodzaj świadczenia, jakie chory otrzymał za ostatni dzień roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Muszyński /PAP)

*Pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby przysługuje wynagrodzenie finansowane ze środków pracodawcy. Od 34 dnia niezdolności pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. *

W przypadku gdy niezdolność do pracy pracownika trwa na przełomie roku kalendarzowego, rodzaj świadczenia otrzymywanego przez niego od 1 stycznia zależy od tego, czy w ostatnim dniu poprzedniego roku kalendarzowego pracownik miał prawo do wynagrodzenia za okres choroby, czy też miał już prawo do zasiłku chorobowego.

*Jeżeli 31 grudnia pracownik miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, od 1 stycznia pracownikowi temu nadal przysługuje wynagrodzenie. Jeśli natomiast pracownik w dniu 31 grudnia otrzymywał zasiłek chorobowy, od 1 stycznia pracownikowi temu nadal przysługuje zasiłek chorobowy za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. *

Jeżeli w niezdolności do pracy pracownika wystąpi przerwa, po przerwie pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za okres do 33 dni choroby. Okres ten powinien być liczony dla tego pracownika nie od 1 stycznia, lecz od pierwszego dnia niezdolności do pracy, przypadającej po przerwie.

PRZYKŁAD

* Podstawa prawna: *

§ art. 92 Kodeksu pracy

§ art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)

Tagi: zwolnienie, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz