Notowania

choroba
26.10.2009 13:19

Korekta płac przy chorobie zawodowej

Wysokość wypłaty za czas choroby może się zmienić, jeśli okaże się, że była to choroba zawodowa lub wypadek przy pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dan Zen/CC/Flickr)

*Jeśli pracownik dostał wynagrodzenie za czas choroby, a potem okazało się, że nieobecność była spowodowana chorobą zawodową albo wypadkiem przy pracy, trzeba wprowadzić kilka korekt. Zmianie może ulec m.in. wysokość świadczenia. *

Wypłacone pracownikowi wynagrodzenie za okres choroby należy wtedy zaklasyfikować jako zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia wypadkowego.

Korekta RSA

Za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby w raporcie ZUS RSA wykazano kod świadczenie/przerwa 331. Należy więc sporządzić imienny raport korygujący ZUS RSA, w którym wykazuje się prawidłowy kod świadczenia/przerwy 314.

Gdy wypłacone wynagrodzenie jest niższe od należnego zasiłku

W przypadku gdy należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest wyższy od wypłaconego wynagrodzenia, to za miesiąc, w którym wypłacono wyrównanie zasiłku w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA (z kodem 318) wykazuje się kwotę wypłaconego wyrównania oraz pozostałe dane (okres niezdolności do pracy liczbę dni zasiłkowych - jak w raporcie RSA z kodem 331.

Korekta RCA

Zmiana kwalifikacji wypłaconego wynagrodzenia na zasiłek powoduje również konieczność złożenia korekty raportu ZUS RCA, ponieważ wynagrodzenie za czas choroby stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a zasiłek nie. Tym samym płatnik powinien złożyć korektę raportu ZUS RCA i wykazać składkę na ubezpieczenie zdrowotne od prawidłowej podstawy wymiaru.

* [ Sprawdź także: Korekta po otrzymaniu protokołu powypadkowego ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/korekta;po;otrzymaniu;protokolu;powypadkowego,251,0,517115.html )

Płatnik składek jest również zobowiązany do złożenia korekty deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych.

| Podstawa prawna: |
| --- |
| * art. 41 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2007r. nr 11, poz.74 ze zm.). |

* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: choroba, wiadomości, porady, kadry, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz