Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja gorsza od podatków

0
Podziel się:

Korupcja, biurokracja oraz nieprzejrzyste prawo to główne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Dopiero na dalszym miejscu są wysokie podatki - wynika z raportu o barierach inwestowania w Polsce.

Korupcja gorsza od podatków

Według wiceminister gospodarki i pracy Ireny Herbst, wyniki te ani nie są satysfakcjonujące, ani nie rozczarowują, a jedynie motywują do dalszej pracy.

„Nie jest to państwo, które jest przyjazne obywatelom, podatnikom i przedsiębiorcom” – komentuje Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Według niej, osoby prowadzące biznes borykają się przede wszystkim z „kompletnie bezsensownym przebiegiem procesu legislacyjnego.

Przygotowany na zlecenie resortu gospodarki raport firm: IPSOS i Foreign Investment Advisory Service (FIAS) stosuje 5-punktową skalę oceny. 1 oznacza mały wpływ na działalność gospodarczą a 5 istotne utrudnienie. Ankietowani przedsiębiorcy za najgorsze uznali brak porządku, złodziejstwo i przestępczość przyznając tej barierze 3,41 pkt.

Na drugim miejscu w utrudnianiu wskazano praktyki monopolistyczne - 3,4 pkt. Następnie skrytykowano kiepski dostęp do informacji o regulacjach prawnych (3,39 pkt), korupcję, wysokie obciążenia podatkowe, niepewność zasad polityki gospodarczej i niestabilną sytuację ekonomiczną.

Jak wskazują eksperci FIAS, bariery te miały istotny wpływ na spadek dynamiki inwestycji zagranicznych w Polsce. W 2003 r. inwestycje zagraniczne wyniosły 6,42 mld dolarów, w 2002 r. - 6,06 mld, w 2001 r. - 7,15 mld, a w 2000 r. - 10,6 mld dolarów.

„Mimo iż Polska podjęła działania antykorupcyjne z badań wynika, że poziom korupcji nadal rośnie” - twierdzi Krzysztof Chmielewski z IPSOS. Dodaje, że narasta też biurokratyzacja gospodarki. Aby uruchomić działalność gospodarczą trzeba rozpocząć średnio dwukrotnie więcej procedur niż w krajach OECD.

Według niego w ankietach 68 proc. przedsiębiorców wskazała jako utrudnienie system podatkowy, 40 proc. problemy z prawem pracy, 38 proc. uciążliwe kontrole w firmach, 33 proc. pozyskiwanie licencji i zezwoleń związanych z prowadzeniem działalności, a 33 proc. skarży się na utrudnienia związane z powiadamianiem urzędu o utworzeniu firmy.

Specjaliści z IPSOS wskazują jednak, że dzięki uchwaleniu prawa o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą rejestrować działalność w jednym okienku.

PKPP Lewiatan uważa, że to jej sukces. W styczniu opublikowała już drugą listę barier dla przedsiębiorczości. Po publikacji pierwszej uchwalono właśnie ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Prezydent Konfederacji nie jest jednak do końca zadowolona z efektów, bowiem „nie zostały rozwiązane kwestie dotyczące kontroli i rejestracji firmy (...). Tam jest wiele rzeczy bardzo dobrych, ale one jeszcze nie funkcjonują, chociażby elektroniczna rejestracja. Myślę, że część tych barier właśnie usunięto po to, żeby szybciutko wprowadzić następne” - mówi.

Według wiceminister Ireny Herbst, do istotnych przeszkód należy brak planów zagospodarowania przestrzennego, co jest przeszkodą w lokalizacji inwestycji. Zaznaczyła, że obecnie trwają prace nad nowym systemem planowania przestrzennego.

Henryka Bochniarz idzie dalej – wskazuje przodowników w tworzeniu barier dla przedsiębiorców. „Niechlubnie miejsce zajmuje tu Ministerstwo Finansów. W tym resorcie nigdy nie było woli współdziałania, zrozumienia argumentacji środowisk biznesowych. Drugie miejsce należy się Ministerstwu Infrastruktury, które niestety w pracy nad ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym i nad prawem budowlanym jest tak poddane wpływowi różnych grup interesów, że najchętniej nie podejmuje żadnej decyzji” - konkluduje.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)