Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Fot. Daquella manera/CC/Flickr

Dopłaty do wynagrodzeń, zwolnienie z wpłat na PFRON, a nawet z podatku od nieruchomości - to przywileje, z jakich korzystają firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Pracodawca, który zamierza rozpocząć współpracę z osobami niepełnosprawnymi, nie musi ubiegać się o status zakładu pracy chronionej - ZPCHR. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z wyjątkowo wyśrubowanymi oczekiwaniami. Niepełnosprawni muszą stanowić co najmniej 40 proc. pracowników, musi ich być też nie mniej niż 25 osób. Co więcej, aż 10 proc. z nich musi charakteryzować się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

ZPCHR-y związane są także z koniecznością przestrzegania dużo bardziej wyśrubowanych przepisów BHP i innych. Szczegółowe wytyczne znajdują się w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r.

Drugą grupą pracodawców są firmy z tak zwanego otwartego rynku zatrudniające co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy stanowią minimum 6 proc. całej załogi. Trzecia grupa to przedsiębiorstwa, w których pracuje mniej niż 25 osób niepełnosprawnych. We wszystkich przypadkach brane pod uwagę jest jedynie zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy czym oczekiwania ustawodawcy wobec firm z otwartego rynku są mniejsze niż w przypadku ZPCHR.

Można dostać dopłatę do pensji

Pierwszym krokiem na drodze do zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinno być dokładne rozważenie wszystkich za i przeciw z punktu widzenia działu księgowości. Najbardziej bowiem widoczną korzyścią, która bezpośrednio wpływa na wynik finansowy firmy, są dopłaty do pensji osób niepełnosprawnych, tzw. subsydia płacowe.

Ich wartość jest zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku poprzednim, a także stopnia niepełnosprawności pracownika (lekki, umiarkowany czy znaczny). Znaczenie ma także wysokość wynagrodzeń oraz wymiar czasu pracy.

Zwolnienie z obowiązkowych wpłat na PFRON

Dodatkowa korzyść dla przedsiębiorcy związana jest ze zwolnieniem z konieczności płacenia obowiązkowych wpłat na PFRON. Wpłaty takie obciążają budżet każdej firmy, która zatrudnia powyżej 25 osób. Ich wysokość zależy od tego, czy firma zatrudnia osoby niepełnosprawne czy też nie. Jeśli zatrudnienie takich osób wynosi przynajmniej 6 proc. całej załogi, to wpłaty w ogóle nie muszą być odprowadzane.

Gorzej mają firmy, które nie zatrudniają osób niepełnosprawnych lub zatrudnienie jest mniejsze niż 6 proc. całej załogi. Przedsiębiorcy muszą wówczas odprowadzać wpłaty w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem, które zapewnia osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc., a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Przykład:

Przedsiębiorstwo zatrudnia 500 osób, a więc 6 proc. całej załogi to 30 pracowników. Jeśli w firmie nie ma ani jednej osoby niepełnosprawnej, to każdego miesiąca pracodawca musi zapłacić na PFRON kwotę, która wynosi 30 razy około 1300 zł (40 proc. średniej pensji), a więc 39 000 zł.

- Jeżeli zatrudnia 20 osób niepełnosprawnych, to do uzyskania 6 proc. progu brakuje firmie 10 takich pracowników. A zatem miesięcznie musi płacić do PFRON kwotę 10 razy około 1300 zł, a więc mniej więcej 13 000 zł. To aż 26 000 zł miesięcznie mniej od przedsiębiorstwa z zerowym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. W skali roku daje to niebagatelną kwotę 312 000 zł. Generalnie im większa firma, tym więcej korzyści może uzyskać z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych - mówi Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Biurko i komputer gratis

Pracodawca powinien też dostosować stanowiska pracy, lub całą firmową infrastrukturę - jeśli ubiega się o status ZPCHR - m.in. toalety, schody etc. - do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przedsiębiorca może w tym przypadku skorzystać z możliwości zwrotu kosztów przystosowania i wyposażenia stanowiska pracy.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
pfron, kadry, praca, zakład, niepełnosprawni, zpchr
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
aatrum
31.174.88.* 2011-12-07 19:39
tak tak korzyści sa i będą dla pracodawców a co właściwie z korzyściami dla pracowników nieprełnosprawnych od których coraz częściej wymaga się pracy na tzw. pełny etat w zakładach chrononych NO i gdzie ta ochrona osoby chore muszą coraz więcej pracować i nie ma usprawiedliwienia że boli tym bardziej ze nowe przepisy dla osób na 2 grupie nie będzie już skróconego 7 godzin tylko 8 .To dlaczego nie od razu 24 godziny na dobę??
adddam
83.14.11.* 2011-03-14 20:57
Jak to jest z tymi godzinami pracy. My pracujemy po 9 godzin dziennie
REALIZM
178.37.48.* 2010-09-28 09:00
Ci co zatrudniają ludzi to są zwykle pracodawcy co próbuja znalezc tania siłę roboczą ,im nie zależy na pracowniku schorowanym ,moja bliska osoba właśnie pracowała jako osoba sprzątająca ,to musiała hektary sprzątać ,wyrobić się biegiem,na jedzenie nie było czasu,a jak ktos się nie nadawał to zwolnienie ,albo odezwać się też nie mozna było jak chcesz to rób a jak nie to wynocha,jak tu ma być dobrze?To jest praca dla zdrowych ludzi a nie dla zchorowanych WYZYSKIWACZE/.,
Zobacz więcej komentarzy (17)