Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
06.10.2008 14:02

Kto zyska na zmianach w kodeksie pracy?

Pracodawca będzie krócej płacić pracownikowi na chorobowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orangeline/Dreamstime.com)

Sejm, Senat i Rząd pracują nad pięcioma projektami nowelizacji kodeksu pracy. Trzy kwestie interesują szczególnie - ich przyjęcie jest niemal pewne.

Z myślą o rodzicach

Po pierwsze - urlopy macierzyńskie. Najważniejsza zmiana w tym zakresie dotyczy okresu urlopu.

Podobne zmiany dotyczą przysposobienia dziecka. Projekt przewiduje w tej sytuacji 20 tygodni urlopu macierzyńskiego dla pracownika który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił z wnioskiem do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej)

Zgodnie z Art. 1821 projektu - pracownica będzie miała prawo do przedłużenia urlopu macierzyńskiego o dodatkowe 6 lub 8 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci. W przypadku przysposobienia dziecka, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego to 3 lub 6 tygodni, w zależności od liczby przysposobionych dzieci (Art. 183 par.3 projektu).

| Projekt ustawy przewiduje, że zmiany dotyczące wydłużonego urlopu macierzyńskiego będą miały zastosowanie do pracownic i pracowników korzystających z takich urlopów w chwili wejścia w życie ustawy. |
| --- |

Dodatkowo, rodzice którzy mają prawo do urlopu macierzyńskiego, będą chronieni przed zwolnieniem, natomiast prawo do zasiłku chorobowego kobiet w ciąży wydłuży się z 182 do 270 dni.

Projekt przewiduje, ze ustawa wejdzie w życie od stycznia 2009. Jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Z myślą o pracownikach

Najprawdopodobniej wejdzie w życie projekt nowelizacji k.p. umożliwiający pracownikom ubieganie się o odszkodowanie cywilne za nieuzasadnione zwolnienie z pracy, czego pracodawcy obawiali się od listopada ubiegłego roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pracownicy mogą żądać rekompensaty korzyści utraconych z tytułu bezprawnego zwolnienia.

Kolejny oręż w rękach pracowników to rozszerzona definicja molestowania. Jak donosi _ Gazeta Prawna _ rządowy projekt nowelizacji dostosowujący nasze przepisy do przepisów unijnych przewiduje, że molestowaniem jest również stworzenie _ zastraszającej atmosfery __ . _ Co to oznacza w praktyce, dowiemy się prawdopodobnie wkrótce po wejściu ustawy w życie, kiedy zaczną spływać pierwsze orzeczenia sądów w tej sprawie.

Przygotowywana jest również nowelizacja k.p. dotycząca czasu pracy. Spodziewać się można, że osoby fizyczne zatrudniające pracowników nie będą musiały przestrzegać rocznego limitu nadgodzin, wynoszącego obecnie 150 godzin. - _ Wątpliwe jest wprowadzenie zmiany o doliczeniu dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia do czasu pracy - _czytamy w _ GP. _

Co dla pracodawców?

Dobra wiadomość - możliwe, że od nowego roku pracodawcy będą wypłacać wynagrodzenie pracownikowi tylko za 14 dni choroby w roku, a nie za 33 dni, jak to ma miejsce obecnie. _ _

_ Gazeta Prawna _ przewiduje również, że możliwe będzie: zwalnianie pracowników w wieku przedemerytalnym, nieprzywracanie do pracy po bezprawnym zwolnieniu oraz nieprowadzenie ewidencji czasu pracy, ale wyłącznie przez firmy zatrudniające nie więcej niż 9 pracowników.

Korzystne dla pracodawców pomysły proponuje Komisja Przyjazne Państwo - m.in. złagodzenie obowiązków pracodawców związanych z badaniami lekarskimi i szkoleniami BHP pracowników oraz przywrócenie sankcji za porzucenie pracy. Niestety większe szanse na wejście w życie ma zapis o konieczności wskazania pracownika odpowiedzialnego za ewakuację i udzielanie pierwszej pomocy.

Które zmiany zostaną wprowadzone zobaczymy w najbliższych tygodniach. Pewne jest tylko, że prowadzenie prac nad pięcioma różnymi projektami zmian jednego kodeksu dodatkowo utrudni i firmom i pracownikom interpretację prawa pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz