Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łamanie praw pracowniczych. Gdzie zdarza się to najczęściej?

6
Podziel się:

Szef PIP zwrócił uwagę, że w mikro i małych przedsiębiorstwach często też nie dba się o bezpieczeństwo i higienę pracy.

Łamanie praw pracowniczych. Gdzie zdarza się to najczęściej?
(Fotolia)

Prawa pracownicze w mikro i małych zakładach pracy łamane są najczęściej. Zwykle nie działają tam związki zawodowe, a sami pracownicy znacznie rzadziej upominają się o swoje prawa, w obawie o utratę pracy - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć przedstawił we wtorek Radzie Ochrony Pracy informacje ws. "wsparcia pracodawców dążących do poprawy bezpieczeństwa pracy za pomocą programów prewencyjnych PIP".

Szef PIP zwrócił uwagę, że w mikro i małych przedsiębiorstwach często też nie dba się o bezpieczeństwo i higienę pracy. - Nieprawidłowości spowodowane są nie tyle brakiem środków finansowych, ale brakiem nadzoru, wiedzy i nieznajomością zagadnień, bądź lekceważeniem występujących w zakładzie zagrożeń - wyjaśniał.

Giedrojć przypomniał, że pracodawcy mogą skorzystać z wielu programów PiP, które pomagają poprawić bezpieczeństwo w zakładach pracy. Chodzi o programy prewencyjne, takie jak "Budowa Stop Wypadkom" czy "Zdobądź dyplom PiP".

- Chodzi o to, aby dotrzeć do jak największej grupy osób, które oczekują takiego wsparcia. Jednym z podstawowych zadań skuteczności prewencji jest zapobieganie zagrożeniom w środowisku pracy, poprzez przekazywanie wiedzy oraz wypracowanie właściwych postaw u pracodawców, pracobiorców i pracowników - mówił Giedrojć.

Zachęcał przedsiębiorców, aby korzystali z programów PiP. - Prawidłowy dobór tematyki programów i adresatów działa prewencyjnie. Wyraźnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy wśród ich uczestników - stwierdził.

Dzięki programom i poradom PIP - podkreślił Giedrojć - pracodawcy mogli np. uporządkować dokumenty. - Przeprowadzono dostosowanie dokumentacji pracowniczych, jej uporządkowania, uzupełnienia, w zakresie między innymi badań lekarskich, szkoleń, świadczeń kwalifikacji, urlopów - wyjaśniał.

Jak zaznaczył szef PiP, programy inspekcji pracy pozwoliły na zaktualizowanie oceny ryzyka zawodowego wśród niektórych pracodawców. - Przeprowadzono dodatkowe szkolenia dla pracowników. Zwiększono nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy. Analizowano prawidłowe rozmieszczenie stanowisk pracy. Poprawiano oświetlenie stanowisk pracy i wiele innych rzeczy - podkreślił.

- Nawet najmniejszy pracodawca powinien mieć świadomość tego, że kontrola inspektora pracy jest możliwa w każdej chwili. A świadome łamanie obowiązującego prawa nie pozostanie bezkarne. Z drugiej strony ten sam pracodawca powinien wiedzieć, że w inspekcji pracy znajdzie wsparcie i pomoc. Będzie mógł skorzystać z bezpłatnych porad - mówił Giedrojć.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
zztop
6 lat temu
Artykuł rozbawił mnie do łez :)) nieprzestrzeganie prawa pracy w PL jest efektem pseudo działalności PIP wlaśnie. Kontrole nie są szczegółowe a sami inspektorzy? 8 godzin i do domciu... Koleżanka w Lubelskim PIP-e usłyszała że powinna podpisać dany jej do podpisu weksel inblanko to przynajmniej będzie miała pracę - i po interwencji... Takie przypadki można mnożyć. W tym samym PIP odbyło się szkolenie dla osób zarządzających i kierowników zakładów pracy -efekt - jak sami powiedzieli: teraz wiedzą jak skutecznie obchodzić przepisy!
jull
6 lat temu
oni by chcieli siedzieć w domu i pieniądze na koncie liczyć i wydawać a niewolnik niech robi
niewolnik
6 lat temu
sprawdzić POCZTĘ POLSKĄ co tu się dzieje.
antoni
6 lat temu
Na pisze prościej gdzie NIE są łamane prawa pracownika:) Otóż w PAŃSTWOWYCH INSTYTUCJACH!!! RESZTA TO INNY SORT!!!
he ha he
6 lat temu
PiP coś robi ?? a to cos nowego