Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Maleje ZUS, rośnie zdrowotne

Osoba nie korzystająca z ulgi dla początkujących przedsiębiorców zapłaci tytułem składek 9 zł mniej niż w poprzednich miesiącach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Osoba nie korzystająca z ulgi dla początkujących przedsiębiorców zapłaci tytułem składek 9 zł mniej niż w poprzednich miesiącach.

Zmiana obowiązuje od września i wynika ze spadku wysokości wynagrodzeń, w oparciu o które ustalane są składki na ZUS płacone przez przedsiębiorców.

Ubezpieczenie społeczne

9 sierpnia br. prezes GUS wydał komunikat informujący o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2007 r. Wyniosło ono w tym okresie *2 644,34 *zł.

W ślad za tym ogłoszeniem zmianie ulega minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących (60% x 2 644,34 zł.)

Od 1 września podstawa ta będzie niższa o ok. 40 zł i wyniesie 1586,60 zł, a *składki we wrześniu, październiku i listopadzie *spadnądo poziomu:

Składki ZUS obowiązujące od września 2007 r.

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi na ZUS (preferencyjna podstawa wymiaru) we wrześniu, październiku i listopadzie zapłacą na ubezpieczenia społeczne tyle samo, co w miesiącach poprzednich.

Dla tej grupy ubezpieczonych składki liczone są w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia - czyli 936 zł.

Podstawa wymiaru jest zatem stała przez cały rok i wynosi 280,80 zł (30 % x 936 zł).

Składki z ulgą na ZUS

Ubezpieczenie zdrowotne

Od września przedsiębiorcy zapłacą więcej na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (w tym dla osób korzystających z ulgi na ZUS) stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2109,46 zł.

(75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w drugim kwartale 2007 r., włącznie z wypłatami z zysku).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wyższa o ok. 5 zł i wyniesie:

189,85 zł (9 % x 2109,46 zł ).

Tagi: zus, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz