Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadgodziny w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego

0
Podziel się

Zasiłek liczy się od wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Nadgodziny w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego
(Bartosz Chochołowski)
bEiRhXRx

*Jeżeli umowa o pracę została zawarta w trakcie danego miesiąca, a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) stanowi wynagrodzenie pracownika za ten miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. *

Oznacza to, że podstawę stanowi wynagrodzenie za pierwszy pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, po uzupełnieniu.

Jeżeli pracownik podjął pracę 4 listopada 2009 r., a dziecko zachorowało mu w grudniu tego roku, to przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku chorobowego) wynagrodzenia za listopad 2009 r. nie należy uwzględniać.

bEiRhXRz

Nie należy go również wpisywać w formularzu ZUS Z-3. Ustalając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, przyjmuje się wynagrodzenie za grudzień 2009 r. (z pierwszego pełnego miesiąca zatrudnienia), po uzupełnieniu oraz wynagrodzenie za nadgodziny wypłacone za grudzień, w kwocie faktycznie wypłaconej.

Podstawa prawna:

  • art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267, ze zm.),
    • załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz.742, ze zm.).
bEiRhXRF

Autorka jest radcą prawnym.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiRhXSa
wiadomości
porady
KOMENTARZE
(0)