Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bhp
15.07.2009 13:08

Nie każdy musi zatrudniać strażaka

Nowelizacja kodeksu pracy zniosła przepis, nakładający na każdą firmę obowiązek zatrudniania specjalisty BHP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nyul/Dreamstime.com)

Nowelizacja Kodeksu Pracy zniosła kontrowersyjny przepis nakładający na pracodawców kosztowny obowiązek specjalistycznego przeszkolenia pracowników z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Gdy w styczniu br. weszły w życie przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowejpracodawcy mieli wątpliwości czy sprostają nowym wymaganiom BHP, które wprowadzały m.in. obowiązek specjalistycznego przeszkolenia pracowników.

Ustawa z 7 maja 2009 r. zmieniająca Kodeks pracy w zakresie ochrony przeciwpożarowej uwzględnia zgłoszone przez przedsiębiorców poprawki. Istotą nowelizacji jest zrezygnowanie z nakazu stosowania przez pracodawców kosztotwórczych przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej w zakresie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Nowa treść art. 2091 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę jedynie do wyznaczenia pracowników do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Nie jest konieczne, aby wyznaczony pracownik posiadał specjalistyczne przygotowanie, pracodawca nie musi też zatrudniać strażaka. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tagi: bhp, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz