Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie wszystkie wydatki na parkowanie auta rozliczysz w kosztach

0
Podziel się

Nie ma znaczenia czy przedsiębiorca ponosi kilka razy dziennie koszty parkingów, czy zdarza to mu się raz w miesiącu.

Nie wszystkie wydatki na parkowanie auta rozliczysz w kosztach
(Materiały prasowe)
bEgwKiuZ

Przedsiębiorcy oraz ich pracownicy w licznych przypadkach wykorzystują prywatne auta w prowadzonej działalności gospodarczej. Koszta związane z ich wykorzystaniem rozlicza się na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez użytkownika danego pojazdu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, że limit wynikający z kilometrówki odnosi się nie tylko do zwrotu kosztów z tytułu eksploatacji auta.

Zgodnie z ustawą o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 46) do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Ustawodawca jednak nigdzie nie precyzuje co należy rozumieć przez wydatki z tytułu używania samochodu osobowego. Bez wątpienia należą do nich wydatki na paliwo, naprawy auta czy jego ubezpieczenie. Jednak w praktyce okazuje się, że katalog wydatków rozumianych jako wydatki z tytułu używania auta jest dużo szerszy, a co za tym idzie stanowią one koszt podatkowy jedynie do określonego ustawowo limitu.

bEgwKivb

Wydatki na parking limitowane

Użytkowanie prywatnego auta dla celów firmowych wymaga czasami ponoszenia dodatkowych wydatków w postaci np. opłat parkingowych. Mimo, że ponoszenie tych kosztów jest udokumentowane odrębnymi rachunkami, nie podlegają one rozliczeniu poza limitem wynikającym z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Tak więc nie ma znaczenia czy przedsiębiorca ponosi kilka razy dziennie koszty parkingów, czy zdarza to mu się raz w miesiącu. W przypadku prywatnych samochodów osobowych będą one rozliczane w ramach limitu przewidzianego ustawowo.

Stanowisko to jest potwierdzone w licznych interpretacjach podatkowych. I tak przykładowo dyrektor izby skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 22.06.2011 r. stwierdza, że przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone pracownikom odbywającym podróż służbową prywatnymi samochodami osobowymi wydatki za przejazd autostradą i opłaty za parkingi - pod warunkiem właściwego ich udokumentowania oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jednak do wysokości nie wyższej niż kwota wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Czytaj więcej na temat samochodu w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t22051.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ciezarowka;odciazy;firmowa;kase,110,0,823662.html) Ciężarówka odciąży firmową kasę Samochód można w całości zaliczyć w koszty firmy tuż po jego zakupie, co pozwala obniżyć podatek do minimum lub nie płacić go w cale.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/korzystasz;z;prywatnego;auta;w;pracy;uwazaj;na;podatek,21,0,807445.html) Korzystasz z prywatnego auta w pracy? Uważaj na podatek Tylko przedstawiciele niektórych zawodów mają prawo do nieopodatkowanego zwrotu kosztów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89304.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pozycz;samochod;od;rodziny;i;oszczedz;na;podatku,119,0,783735.html) Pożycz samochód od rodziny i oszczędź na podatku Wydatki poniesione na korzystanie z użyczonego samochodu można wpisać w koszty.
bEgwKivC
auto w firmie
firma
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)