Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
01.06.2007 12:09

Niektórzy studenci płacą składki od zlecenia

Czy za studenta studiów doktoranckich, który nie przekroczył 26 roku życia, trzeba odprowadzić składki od zlecenia?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Czy wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia student studiów doktoranckich w wieku 25 lat podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu?

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa zlecenia zawarta ze studentem w wieku do 26 lat nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Studentem według przepisów ustawy prawo o szkolnictwie wyższym jest osoba kształcąca się na:

1. studiach pierwszego stopnia
2. drugiego stopnia albo
3. na jednolitych studiach magisterskich.

Studia doktoranckie, na które przyjmowani są kandydaci posiadający tytuł magistra albo tytuł równorzędny, umożliwiające uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki, przygotowujące do samodzielnej działalności badawczej i twórczej oraz uzyskania stopnia naukowego doktora *są natomiast studiami trzeciego stopnia. *

W związku z tym, iż student studiów doktoranckich nie jest studentem w rozumieniu przepisów ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, bez względu na wiek.

Tagi: zus, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
ZUS
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz