Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa stawka odpisów na Fundusz Świadczeń Socjalnych

Na jednego pracownika należy odpisać i przelać na specjalne konto 1047,87 złotych. Na pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach - 1397,13 złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Toshimself/Dreamstime.com)

Na jednego pracownika należy odpisać i przelać na specjalne konto 1047,87 złotych. Na pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach - *1397,13 złotych.*

Odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych przelewają pracodawcy zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty *mogą *tworzyć Fundusz do wysokości i na zasadach określonych w ustawie lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

Firmy mają jednak możliwość rezygnacji z tworzenia ZFŚS. Takie rozwiązanie musi być jednak zapisane w zbiorowym układzie pracy czy w regulaminie wynagrodzeń.

Zasady obliczania odpisów

Fundusz to pieniądze na osobnym rachunku bankowym, które gromadzi się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

Kwota odpisu przypadającego na jednego zatrudnionego to 37,5 proc. średniego wynagrodzenia za poprzedni rok, ogłoszonego przez prezesa GUS.

Dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach odpis się zwiększa.

Natomiast odpis na jednego młodocianego wynosi:

  • w pierwszym roku nauki - 5 proc., czyli 139,71 zł;
  • w drugim roku nauki - 6 proc., czyli 167,66 zł;
  • w trzecim roku nauki - 7 proc., czyli 195,60 zł.
Tagi: zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz